Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 16
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
ANATOMIJA RAMESKEGA SKLEPA IN POGOSTE POŠKODBE
Jasmina Adrović, 2024, ni določena

Opis: Teoretična izhodišča: Ramenski sklep je najbolj gibljiv sklep v človeškem telesu. Zaradi nesorazmernosti sklepnih teles in številnih sklepnih ovojnic je tudi razmeroma nestabilen in zato dovzeten za poškodbe. Klinična diagnoza poškodb ramen temelji na anamnestičnih podatkih, kliničnem pregledu in radiološki obdelavi. Zdravljenje vključuje počitek in fizikalno terapijo, lokalno aplikacijo protivnetnih zdravil in/ali kirurško zdravljenje. Naloge medicinske sestre pri poškodbah ramen zajemajo predvsem dokumentiranje zdravstvene zgodovine in osredotočenost na fizične preglede. Strokovne ocene medicinskih sester so temelj za potrebno zdravljenje, vodenje primera in vrnitev pacienta v normalno življenje. Zdravstvena nega je osredotočena na preventivo, izobraževanje ter obvladovanje oziroma odpravljanje nevarnosti. Metode: Uporabljena je znanstvena metoda pregleda literature kvalitativnega značaja. Literaturo smo zbirali po bibliografskih bazah COBISS, CINAHL, PubMed in Google Scholar (Google učenjak). Analizirali smo 16 slovenskih in angleških virov iz obdobja 2013–2023. Rezultati: Namen raziskave je s pomočjo literature, objavljene v obdobju od 2013 do 2023, preučiti vlogo diplomirane medicinske sestre pri obravnavi pacienta s poškodbo (bolečino) ramenskega sklepa, pri čemer je obravnavana vloga diplomirane medicinske sestre pred in med operativnim posegom ter med rehabilitacijo. Ugotovljeno je bilo, so naloge zdravstvene nege pri poškodbah ramen ustrezna anamnestična obdelava, pregled in ukrepanje. Uspeh zdravstvene nege je v veliki meri odvisen od tega, kako dobro člani zdravstvenega tima sodelujejo med seboj in s pacienti. Razprava: Glavna naloga zdravstvenega tima je sposobnost reševanja pacientovega problema, ki je lahko medicinski, psihološki ali sociološki. Hitro in uspešno reševanje problema terja kompleksen, strokoven, kritičen in objektiven pristop. Tako pridobljene rešitve zagotavljajo, da tim živi in deluje v obliki, ki daje optimalne rezultate.
Ključne besede: rama, ramenski sklep, poškodbe ramen, zdravstvena nega.
Objavljeno v ReVIS: 31.05.2024; Ogledov: 100; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,52 MB)

2.
ANATOMIJA STEGNENICE, ZLOMI IN NJIHOVA OSKRBA
Majda Jakše, 2024, ni določena

Opis: Teoretična izhodišča: Zlomi stegnenice predstavljajo velik delež hospitalizacij med vsemi primeri travmatskih zlomov. Velika večina teh bolnikov je starejših od 50 let, večja je pogostnost v ženski po-pulaciji. Zlomi stegnenice so razvrščeni glede na mesto zloma. Pri sprejemu pacienta z zlomljenim kolkom v bolnišnici gre za nenačrtovan dogodek, ki predstavlja za pacienta hud telesni in duševni stres, kar se odraža v njegovem reagiranju na okolje. Metode: Uporabljena je znanstvena metoda pregleda literature kvalitativnega značaja. Za iskanje tuje literature so uporabljene podatkovne baze PubMed, CINAHL, spletni brskalnik Google (Google scho-lar), ter baze podatkov slovenskih knjižnic COBISS. Pridobljeno literaturo in članke smo iskali z dolo-čenimi kriteriji, ki so vključevali angleški in slovenski jezik, časovno omejitev objavljene in dostopne literature na obdobje desetih let in sicer od leta 2010 do leta 2023. Iskana literatura vključuje znan-stvene in strokovne članke objavljene v znanstvenih revijah, zbornikih in drugih publikacijah. V izbor literature smo vključili recenzirane članke, pri katerih je mogoč dostop do polnega obsega besedila. Rezultati: Namen teoretičnega dela je predstavitev anatomije kolčnega sklepa, vrste zlomov stegne-nice, dejavnikov tveganja, ciljev zdravljenja, posebnosti zdravstvene nege pacienta, aktivnosti zdrav-stvene nege pri opazovanju pooperativnih zapletov ter zdravstvena nega bolnika po operaciji stegne-nice. Namen raziskovalnega dela je s pomočjo pregleda literature, objavljene med leti 2010 in 2023 preučiti vlogo diplomirane medicinske sestre pri obravnavi pacienta ob zlomu stegnenice, pri čemer je analizirana zdravstvena nega pred, med in po operativnem posegu. Ugotovljeno je, da ima medicin-ska sestra pomembno vlogo v vseh fazah, od sprejema pacienta z zlomom stegnenice do končnega odpusta iz bolnišnice ter nadaljnje rehabilitacije. Razprava: Medicinska sestra je ob sprejemu pacienta soočena s številnimi izzivi. Medicinska sestra se z njimi sooča ves čas bivanja pacienta v bolnišnici. Ustrezna medicinska nega in pravilna rehabilita-cija, včasih tudi kompleksno rehabilitacijsko zdravljenje pomaga izboljšati funkcionalno stanje in hitre-je doseči stanje, ki omogoča približno enako kvaliteto življenja, kot jo je imel poškodovanec pred poškodbo. Uporaba kliničnih poti, katerih izdelava temelji na sprejetih smernicah zdravljenja, nam omogoča izvajanje vseh potrebnih aktivnosti za poškodovanca z zlomom kolka med hospitalizacijo, pa tudi kasneje, po odpustu v drugo ustanovo ali domov. Veliko odprtih vprašanj ostaja glede ustreznega zdravljenja zlomov stegnenice. Potrebe po nadaljnjih raziskavah in pristopu, ki temelji na dokazih, niko-li ne moremo preveč poudariti v prizadevanju, da bi nadgradili svoje znanje o tej temi in posledično izboljšali klinične rezultate.
Ključne besede: stegnenica, poškodba stegnenice, zdravljenje poškodbe stegnenice, zdravstvena nega.
Objavljeno v ReVIS: 31.05.2024; Ogledov: 93; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

3.
Vpliv vibracijske terapije na zapoznelo mišično bolečino
Metka Benčan, 2023, diplomsko delo

Opis: Zapoznelo mišično bolečino (ZMB) lahko opredelimo kot preobremenitveno mišično okvaro. Odraža se z bolečino in drugimi omejujočimi simptomi, ki nastanejo po predhodni, predvsem ekscentrični obremenitvi. Namen diplomske naloge je s pregledom strokovne literature proučiti vpliv vibracijske terapije celotnega telesa na ZMB in določiti učinkovitost lokalne vibracijske terapije pri odpravi simptomov ZMB. Metode: Sistematični pregled literature, pridobljene v elektronskih podatkovnih zbirkah PubMed in Cochrane Library. Rezultati: V pregled smo vključili 18 raziskav, pri čemer jih je 11 proučevalo vpliv vibracij celotnega telesa (VCT), 7 pa učinkovitost lokalne vibracijske terapije (LVT). Avtorji so najpogosteje ugotavljali, da VCT lajšajo zapoznelo bolečino, hitreje zmanjšajo raven krvnih pokazateljev mišičnih poškodb, zmanjšajo občutek mišične zategnjenosti in blažijo začasno izgubo mišične moči. Uspešnost terapije je odvisna od uporabljenih parametrov vibracij. LVT se je izkazala za učinkovito metodo lajšanja zapoznele mišične bolečine. Uporabnost: Vibracijska terapija statistično učinkovito lajša ZMB in z njo povezane težave. Omejitve: Avtorji raziskav ne opredelijo ustreznih parametrov vibracijske terapije ali pa so ti pomanjkljivi. Raziskave vključujejo majhno število preiskovancev, kakovost nekaterih vključenih raziskav pa je nizka, zato so potrebne dodatne, metodološko kakovostnejše raziskave.
Ključne besede: zapoznela mišična bolečina, ekscentrične poškodbe mišic, vibracijska terapija
Objavljeno v ReVIS: 10.10.2023; Ogledov: 461; Prenosov: 34
.pdf Celotno besedilo (986,40 KB)

4.
Preobremenitvene poškodbe vrhunskih športnikov in fizioterapevtska obravnava
Aja Jerman Bukavec, 2023, diplomsko delo

Opis: Preobremenitvene poškodbe so sestavni del vrhunskega športa in nastanejo kot posledica pretreniranosti športnika. Za uspešno fizioterapevtsko obravnavo moramo sprva razumeti sam mehanizem nastanka poškodbe ter pravilno zbrati, oceniti simptome in klinične znake. V zaključnem delu smo na podlagi sistematičnega pregleda opisali in zbrali podatke o preobremenitvenih poškodbah, dejavnikih tveganja in vidikih fizioterapevtske obravnave. Ugotovljena je bila največja učinkovitost športno specifičnih preventivnih kinezioterapevtskih programov, ki zmanjšujejo možnosti za nastanek preobremenitvenih poškodb. Pregled literature je pokazal, da lahko poznavanje dejavnikov tveganja vpliva na zmanjšanje preobremenitvenih poškodb, saj lahko dejavnike odpravimo. Dejavniki tveganja tako pomembno vplivajo na športnikovo psihofizično pripravljenost. Ugotovili smo, da športniki, ki se uspešno soočajo s psihološkim pritiskom, dosegajo boljše rezultate. Pri oblikovanje smernic o najuspešnejši fizioterapevtski obravnavi priporočamo nadaljnje in obsežnejše raziskave, ki bodo zajemale posamezne športe. Prav tako priporočamo posebej raziskati individualne in posamezne športe. Menimo, da bi bilo ključnega pomena več pozornosti posvetiti izključnoraziskovanju vrhunskega športa, saj je to področje glede na pomembno vlogo vrhunskih športnikov premalo raziskano.Športni spekter zajema veliko populacijo ljudi, tako mladih kot odraslih športnikov, splošnih napotkov pa je malo. Prav tako se je vsakemu športu potrebno posvetiti posamezno in tako opredeliti ustrezne rešitve, kar pa predstavlja kar veliko težavnost saj gre za manjšo populacijo ljudi kot so izključno vrhunski športniki. S pomočjo poglobljenih raziskav jim lahko olajšamo delo in pridobimo več osnovnih smernic za ustreznejšo in uspešnejšo obravnavo.
Ključne besede: Preobremenitvene poškodbe, fizioterapevtska obravnava, vrhunski športniki, preobremenitveni sindrom, športne poškodbe, dejavniki tveganja
Objavljeno v ReVIS: 25.07.2023; Ogledov: 612; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (1,20 MB)

5.
Pomembnost fizioterapevtove vloge pri poškodbah igralcev košarke na vozičkih
Gašper Radin, 2023, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: V življenju je veliko dejavnikov, ki lahko osebo priklenejo na voziček. Šport invalidov se je v zadnjih petdesetih letih zelo razvil in invalidom omogoča aktivnejše in kakovostnejše življenje. Eden izmed najpopularnejših športov za invalide je košarka na vozičkih, ki se je začela razvijati v letih po drugi svetovni vojni z namenom omogočiti invalidom drugačen pristop do rehabilitacije. Šport ima kot del rehabilitacije veliko pozitivnih kot tudi negativnih učinkov. Slednji se navezujejo na poškodbe, ki jih lahko posameznik utrpi pri igranju košarke na vozičkih. Zaradi narave športa je možnost pojava poškodbe visoka. Namen diplomskega dela je tako raziskati, s katerimi poškodbami se igralci košarke na vozičkih v Sloveniji najpogosteje srečujejo, kako jih odpravljajo in kakšna je pomembnost vloge fizioterapevta v tem procesu. Metode: Izvedli smo raziskavo, ki temelji na empirični kvantitativni metodi dela. Podatke smo zbrali s pomočjo anketnega vprašalnika. Za teoretični del naloge smo uporabili metodo pregleda literature – slovenske in tuje. Vire smo iskali s pomočjo podatkovnih baz COBISS, PubMed in Researchgate. Rezultati: Ugotovili smo, da se je pri igranju košarke na vozičkih poškodovalo 29 odstotkov anketirancev. Zanimivo je, da samo v desetih odstotkih fizioterapevt sodeluje na treningih in tekmah. Uporabnost: Rezultate raziskave je možno uporabiti za ozaveščanje in potrebo po prisotnosti fizioterapevtov na treningih in tekmah košarke na vozičkih. Omejitve: Majhen vzorec anketirancev. Ključne besede: košarka na vozičkih, poškodbe, fizioterapija. Tip dela: Diplomska naloga 1. stopnje; leto 2023, Fizioterapevtika, 25(47) str., 11 pregl., 1 sl., 1 pril., 25 vir. Mentorica (J. Ošlak Kranjc), Recenzentka (F. Kresal)
Ključne besede: košarka na vozičkih, poškodbe, fizioterapija
Objavljeno v ReVIS: 10.05.2023; Ogledov: 557; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

6.
Najpogostejše poškodbe rokometašev
Anže Dolničar, 2023, diplomsko delo

Opis: Fizioterapevtska podpora v profesionalnih rokometnih timih je že nekaj časa stalna praksa. Pojavnost poškodb pri amaterskih športnikih je visoka, še pogosteje pa pride do poškodb pri profesionalnih športih, bodisi individualnih ali skupinskih. Rokomet je visoko intenziven šport, kjer so igralci neprestano v gibanju, kompleksni elementi rokometne igre kot so hitre spremembe gibanj, nenadna zaustavljanja, skoki ter najrazličnejši doskoki in gibanja v preži pa predstavljajo visoko tveganje za pojav poškodb. Glede na mehanizem poškodovanja ločimo akutne poškodbe in pa poškodbe, ki so posledica preobremenitve. Cilj raziskave je bil ugotoviti in analizirati najpogostejše poškodbe, ki se pojavljajo pri profesionalnih igralcih rokometa. Po analizi naše raziskave in pregledu znanstvenih člankov smo ugotovili, da so najpogostejše poškodbe v rokometu zvin skočnega sklepa, poškodba sprednjih kolenskih vezi (ACL), poškodbe dlani in prstov. To so akutne poškodbe, ki so največkrat posledica stika z drugim igralcem ali predmetom (npr. rokometna žoga). Najpogostejše poškodbe, ki pa so posledica obremenitve pa so poškodbe ramenskega obroča, ki pa so največkrat posledica nenehnih elementov meta žoge. Preučili in opredelili smo tudi najustreznejše postopke diagnosticiranja rokometnih poškodb, ter ugotovili, da je najustreznejša celostna diagnostika. Najpomembnejši je natančen fizioterapevtski pregled, ki vključuje vse splošne in specifične procese diagnosticiranja, pri katerem pa so lahko fizioterapevtu v pomoč tudi drugi za to usposobljeni zdravstveni delavci. Poleg tega, je pomembna tudi slikovna radiološka diagnostika, ki je fizioterapevtu v pomoč pri pravilnem diagnosticiranju. Največkrat uporabljene metode radiološkega diagnosticiranja so magnetna resonanca ter rentgensko slikanje. Rezultati naše raziskave so pomembni tako za športnike, kot tudi za vse zdravstvene delavce v športu in trenerje. Z ugotovitvami lahko pozitivno vplivamo na fizioterapevtsko prakso v športu.
Ključne besede: Rokomet, rokometne poškodbe, rehabilitacija poškodb, sprednja križna vez, zvin gležnja.
Objavljeno v ReVIS: 25.01.2023; Ogledov: 787; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (910,15 KB)

7.
PREVENTIVA PRED ŠPORTNIMI POŠKODBAMI IN PREHRANSKA PODPORA PROFESIONALNIH CESTNIH KOLESARJEV
Kaja Remic, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil pregled literature, ki obravnava preventivne ukrepe za preprečevanje poškodb pri cestnih kolesarjih. Ti vključujejo celostno fizioterapevtsko obravnavo cestnega kolesarja in tudi prehransko podporo. V diplomski nalogi smo s pregledom literature izluščili najpogostejše poškodbe kolesarjev, ki smo jih razdelili na preobremenitvene in akutne poškodbe. Povzeli smo preventivne postopke, ki lahko zmanjšajo nastanek predvsem preobremenitvenih poškodb, in predstavili prehransko podporo, ki lahko prav tako prispeva k zmanjšanju nastanka kakršnihkoli poškodb.
Ključne besede: preobremenitev in utrujenost kolesarjev, poškodbe profesionalnih kolesarjev, dolgotrajne obremenitve profesionalnih kolesarjev, preventiva poškodb kolesarjev, prehranska podpora
Objavljeno v ReVIS: 10.02.2022; Ogledov: 1030; Prenosov: 74
.pdf Celotno besedilo (587,13 KB)

8.
DEJAVNIKI TVEGANJA IN PRIPOROČILA ZA PREVENTIVNE UKREPE PRED POŠKODBAMI ALPSKIH SMUČARJEV TEKMOVALCEV
Laura Tönig, 2021, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Alpski smučarji tekmovalci so zaradi visokih hitrosti in velikih sil na progi izpostavljeni mnogim poškodbam. Namen diplomskega dela je bil pregledati literaturo na temo poškodb in preventive pri tekmovalnem alpskem smučanju in podati priporočila za preventivne ukrepe pred poškodbami. Metode: Uporabili smo pregled znanstvene literature po metodi PRISMA. Raziskave smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, Web of Science in COBISS. Rezultati: V končni sistematični pregled je bilo vključenih 10 raziskav. Med preventivnimi ukrepi so prevladovala priporočila glede smučarske opreme, ozaveščenosti o varnosti na progi in priprave proge. Pomanjkljivi so bili podatki o preventivnih programih na področju telesne priprave smučarjev in kinezioterapije. Uporabnost: Rezultati naše raziskave izpostavijo slabo raziskano problematiko in lahko spodbudijo nadaljnje raziskovanje na področju telesne priprave in kinezioterapije alpskega smučarja tekmovalca kot preventive pred poškodbami; hkrati pa povzemajo dokazana dejstva na ostalih področjih preventive pri alpskih smučarjih. Omejitve: Glavna omejitev diplomske naloge je vključitev le javno objavljenih raziskav z brezplačnim dostopom do celotnega besedila in pa širok kriterij vključitve raziskav zaradi pomanjkanja strokovne literature na to tematiko.
Ključne besede: alpsko smučanje, poškodbe alpskih smučarjev tekmovalcev, dejavniki tveganja, priporočila za preventivne ukrepe
Objavljeno v ReVIS: 07.01.2022; Ogledov: 1071; Prenosov: 126
.pdf Celotno besedilo (678,85 KB)

9.
10.
POMEN FIZIOTERAPEVTSKE OBRAVNAVE PRI ZDRAVLJENJU OBPORODNIH POŠKODB
Maša Knez, 2021, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Med porodom lahko pride do poškodb presredka, posledica česar je lahko pojav urinske ali fekalne inkontinence. Namen diplomske naloge je s pregledom strokovne literature preučiti vzrok, preventivo in zdravljenje obporodnih poškodb presredka. Metode: S pomočjo deskriptivne metode dela smo s pregledom domače in tuje literature preverjali delovne hipoteze. Pri tem smo uporabljali spletne baze PubMed, Google Scholar, Cobiss in spletne strani povezane s poškodbami presredka. Rezultati: Raziskave kažejo, da masaža presredka in izvajanje vaj za krepitev mišic medeničnega dna v nosečnosti zmanjšata tveganje za nastanek hujših poškodb presredka, mediolateralna epiziotomija pa zmanjša tveganje za nastanek poškodb presredka 3. in 4. stopnje. Pri obravnavi urinske in fekalne inkontinence so najučinkovitejše vaje za krepitev mišic medeničnega dna. Uporabnost: Predstavitev različnih načinov izvajanja fizioterapije v pred- in poporodnem obdobju s ciljem zmanjšati nastanek poškodb presredka oziroma obvladovati možne posledice tovrstnih poškodb. Omejitve: Omejitveni dejavniki med pisanjem diplomske naloge so starost raziskav, nedostopnost do polne vsebine člankov in raziskav ter plačljivi članki.
Ključne besede: poškodbe presredka, urinska in fekalna inkontinenca, masaža presredka, vaje za krepitev mišic medeničnega dna, epiziotomija
Objavljeno v ReVIS: 19.10.2021; Ogledov: 1154; Prenosov: 287
.pdf Celotno besedilo (940,53 KB)

Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh