Repository of colleges and higher education institutions

Search the repository
A+ | A- | Help | SLO | ENG

Query: search in
search in
search in
search in

Options:
  Reset


1 - 10 / 70
First pagePrevious page1234567Next pageLast page
1.
Znanje medicinske sestre pri obravnavi pacienta z možgansko kapjo
Nina Rutar, 2017

Found in: ključnih besedah
Keywords: medicinska sestra, znanje, možganska kap, rehabilitacija
Published: 15.01.2018; Views: 3108; Downloads: 159
.pdf Fulltext (899,10 KB)

2.
Zaposlovanje in ohranjanje zaposlitve invalidov
Maja Šebalj, 2010

Found in: ključnih besedah
Keywords: delovni invalid, zaposlovanje, rehabilitacija, invalidska podjetja, kvota, delovno razmerje, delavec, invalid
Published: 01.08.2018; Views: 2427; Downloads: 128
.pdf Fulltext (719,57 KB)

3.
4.
Komunikacija - izziv ali ovira pri rehabilitaciji pacienta
Urša Pintar, 2018

Abstract: Uvod in namen: Komunikacija ima poleg strokovne usposobljenosti izjemno pomembno vlogo tudi na področju zdravstva. Pacienti so še občutljivejši in potrebujejo asertivne zdravstvene delavce. Namen diplomske naloge je ugotoviti, ali se fizioterapevtom zdi komunikacija pomembna, ali menijo, da imajo usvojenih dovolj komunikacijskih veščin ter ali bi bilo zanje potrebno organizirati izobraževanja s področja komunikacije. Metode: Podatki so bili zbrani s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je obsegal dvajset vprašanj. Rešenih je bilo 56 vprašalnikov, obdelani so bili s pomočjo programa Excel. Rezultati: Anketirancem se zdi komunikacija s pacientom v procesu rehabilitacije zelo pomembna. Menijo, da imajo dovolj usvojenih komunikacijskih veščin, želeli bi več izobraževanj na temo komunikacije. Paciente naslavljajo z gospod/gospa in priimkom, za motivacijo uporabljajo pohvalo. S pacienti ne govorijo o svoji zasebnosti. O pacientih se pogosto posvetujejo s svojimi sodelavci. Uporabnost: Kakovostna komunikacija pripomore k uspešnejši rehabilitaciji. Tako se med pacientom in fizioterapevtom v času fizioterapevtske obravnave razvije pristnejši odnos, ima fizioterapevt na pacienta večji vpliv, pacient mu bolj zaupa. Zato je pomembno, da se fizioterapevti poleg strokovnih izobraževanj udeležujejo tudi izobraževanj in delavnic s področja komunikacije. Omejitve: Vprašalnik je izpolnilo majhno število anketirancev, zato ugotovitev ne moremo posplošiti na celotno populacijo.
Found in: ključnih besedah
Keywords: komunikacija, fizioterapija, pacient, rehabilitacija, empatija
Published: 22.11.2018; Views: 4361; Downloads: 679
.pdf Fulltext (864,86 KB)

5.
6.
Rehabilitacija pacientov z živčno-mišičnimi boleznimi
Tilen Bizjak Kazič, 2019

Abstract: Uvod in namen: Živčno-mišične bolezni prizadenejo motorično enoto in/ali periferni motorični nevron. Zaradi številčnosti ŽMB je rehabilitacija kompleksna. Fizioterapevtska obravnava je pomemben del multidisciplinarnega pristopa. Metode: Metoda dela je pregled literature. Angleška literatura je bila iskana v podatkovnih bazah PubMeed, PEDro in Cochrane library. Rezultati: Skozi članke je razvidno, da se avtorji strinjajo s konceptom multidisciplinarne obravnave pacienta. Tudi fizioterapevtska rehabilitacija ima v sklopu celostne rehabilitacije vlogo pri obravnavanju bolečine, izgube mišične moči in izboljšanju funkcionalnih sposobnosti pacienta. Fizioterapevti se vključujejo na različna področja rehabilitacije, zato je pomembno obvladati različna znanja. V proces rehabilitacije se vključujejo tudi druge smernice rehabilitacije, kot je to alternativna medicina. Uporabnost: Pri pacientih so, glede na pregledano literaturo, najbolj problematične cone rehabilitacije bolečina, simptomatika dihal, izguba moči in psihološki vidik rehabilitacije. Vsa obravnavana področja so pomembna z vidika življenjske kakovosti. Omejitve: Literatura navaja številne študije in uspehe v klinični praksi, ki dokazujejo uspešnost multidisciplinarnega pristopa in posamičnih fizioterapevtskih metod in tehnik. Ker znanost ponuja vedno nove opcije, raziskave pa so financirane tudi s strani javnosti, do omejitev iz tega stališča ne bi smelo več prihajati.
Found in: ključnih besedah
Keywords: živčno-mišične bolezni, rehabilitacija, fizioterapija, bolečina
Published: 05.09.2019; Views: 2622; Downloads: 200
.pdf Fulltext (1,10 MB)

7.
Fizioterapevtska obravnava bolnikov z multiplo sklerozo
Ana Mesojedec, 2019

Abstract: Multipla skleroza (MS) je kronična vnetna bolezen osrednjega živčevja, za katero je značilnih več potekov in stopenj. Bistvo obravnave bolnikov z MS, ki imajo težave s kronično šibkostjo, nestabilno hojo in slabšo koordinacijo, je fizioterapevtska obravnava. Le-ta med drugim vključuje kinezioterapijo, respiratorno fizioterapijo, protibolečinsko terapijo, hidroterapijo, raztezanje in zmanjševanje oviranosti pri hoji z uporabo pripomočkov za hojo. Metoda dela v nalogi je bila pregled literature. Angleška literatura je bila iskana v podatkovni bazi PubMed. Pregled ustrezne literature je pokazal, da je optimalen fizioterapevtski program za obravnavo bolnika z MS prilagojen težavam in ciljem posameznega bolnika. Skupinske vadbe pozitivno vplivajo na ravnotežje, funkcionalni status, spastičnost, utrujenost in kakovost življenja oseb z MS. FES (funkcionalna električna stimulacija) statistično pomembno izboljša padajoče stopalo in stabilnost kolka, zmanjša vpliv MS in pogostost padcev. S treningom prostovoljne maksimalne mišične kontrakcije lahko dolgotrajno povečamo mišično moč bolnikov z MS. S treningom inspiratornih in ekspiratornih mišic lahko bolniki z MS izboljšujejo mišično moč dihalnih mišic ter tako zmanjšujejo utrujenost. Terapevtska vadba v vodi povečuje funkcionalne sposobnosti, ravnotežje in zaznavanje utrujenosti pri bolnikih z MS. Iz uporabljene literature lahko sklepamo, da ima fizioterapevtska obravnava bolnikov z MS velik pomen za kakovost njihovega življenja. Na področju optimalnih metod in postopkov pri fizioterapevtski obravnavi bolnikov z MS so potrebne nadaljnje raziskave.
Found in: ključnih besedah
Keywords: multipla skleroza, fizioterapija, rehabilitacija, kakovost življenja bolnikov z MS, funkcionalne sposobnosti
Published: 05.09.2019; Views: 4597; Downloads: 603
.pdf Fulltext (627,86 KB)

8.
ŠOLA PROTI BOLEČINI V KRIŽU
Johan Čobanović, 2019

Abstract: Namen diplomske naloge je bil predstaviti nekatere Šole proti bolečini v križu in medsebojne primerjave ciljev, metod dela, vsebin programa kot ostalih komponent dela s pacienti z bolečino v križu. Poleg tega smo ugotavljali, kakšen vpliv imajo biopsihosocialni dejavniki na bolečino v križu in na kakšen način se posamezne šole soočajo z njo. Primerjali smo različne pristope in oblike dela v skupini. Zanimalo nas je tudi, kako vpliva na bolečino v križu delovno mesto in socialne interakcije ter kako se Šole proti bolečini v križu soočajo s to problematiko. Najbolj nas je zanimala primerjava elementov slovenske šole z ostalimi. Postavili smo si 3 hipoteze, s katerimi smo želeli ugotoviti, ali je slovenska Šola proti bolečini v križu po Frideriki Kresal konkurenčna ostalim obravnavanim šolam, ali imajo vse šole enake oziroma podobne cilje in ali so elementi in metode dela Šole proti bolečini v križu po Frideriki Kresal enaki oziroma primerljivi z drugimi šolami. Literaturo smo črpali iz slovenskih in angleških virov. Pri tem smo uporabljali naslednje baze podatkov: PubMed, Google, COBISS, Google Scholar, PEDro, SpringerLink. Iskali smo s ključnimi besedami: bolečina v križu, biopsihosocialna obravnava, rehabilitacija in Šola proti bolečini v križu. Vodilo vseh šol je, da pacienti prevzamejo skrb za svoje zdravje in zdrav način življenja. Nasvete šol lahko uporabljajo tako pri preventivi kot kurativi. Ugotovili smo, da so cilji zelo podobni oziroma enaki, medtem ko se število pacientov v skupinah, tim zdravstvenih delavcev, trajanje in vsebine ter potek programov nekoliko razlikujejo. Ugotovili smo, da je slovenska Šola proti bolečini v križu po Frideriki Kresal vsekakor konkurenčna ostalim šolam in jih v določenih elementih celo presega. Kanadska in slovenska šola namenjata veliko pozornost biopsihosocialnim dejavnikom, ki pomembno vplivajo na obravnavo bolečine v križu. Šole vzpodbujajo paciente k športnim in telesnim aktivnostim in predlagajo, da se le-ti izogibajo stresnim situacijam tako doma kot na delu. Potrebne so nadaljnje raziskave na področju ustreznosti metod preventivnih programov bolečine v križu in študije o učinkovitosti ter rezultatov uspešnosti Šol proti bolečini v križu.
Found in: ključnih besedah
Keywords: bolečina v križu, biopsihosocialna obravnava, rehabilitacija, šola proti bolečini v križu
Published: 17.12.2019; Views: 4363; Downloads: 340
.pdf Fulltext (1,03 MB)

9.
FIZIOTERAPEVTSKA REHABILITACIJA BOLNIKA PO OPERACIJI HERNIE DISCI LEDVENE HRBTENICE
Tereza Remih, 2020

Abstract: Uvod in namen: Hernia disci je lahko eden od vzrokov za bolečino v križu. Kaže se z znaki in simptomi ledvenega radikularnega sindroma. Najpogosteje se pojavlja pri mlajši in srednji populaciji. Zdravljenje lahko poteka konservativno ali operativno. Namen diplomske naloge je pregledati znanstveno in strokovno literaturo ter primerjati učinke različnih fizioterapevtskih terapij po operaciji hernie disci v ledvenem delu hrbtenice in njihov vpliv na bolečino in funkcijo ledvenega predela. Metode: Iskanje literature smo izvedli v splošnih podatkovnih zdravstvenih in medicinskih zbirkah: Cochrane Library, PEDro in PubMED. Vključitvena merila so bila: randomizirane kontrolirane študije objavljene po letu 2008, rehabilitacija po operaciji hernie disci v ledvenem predelu, laminektomija, discektomija, mikrodiscektomija, študije v angleškem jeziku, ocena po lestvici PEDro višja ali enaka 4. Rezultati: V pregled literature je bilo vključenih 10 raziskav, ki so proučevale učinke fizioterapevtskih postopkov po operaciji hernie disci. Rezultati so pokazali učinkovitost fizioterapije glede izboljšanja funkcionalnega statusa in zmanjšanje bolečine. Uporabnost: Primerjava učinkov različnih intervencij na bolečino in funkcionalni status. Omejitve: Raziskave, pri katerih nismo dostopali do celotnega besedila, poškodovanci z diagnozo hernie disci v ledveni hrbtenici, ki niso bili zdravljeni operativno, poškodovanci z diagnozo hernie disci, ki ni prisotna v ledveni hrbtenici, študije s pregledom literature, raziskave, ki še niso končane in raziskave, starejše od 10 let.
Found in: ključnih besedah
Keywords: Fizioterapija, rehabilitacija, operacija hernie disci
Published: 21.01.2020; Views: 3645; Downloads: 491
.pdf Fulltext (1,20 MB)

10.
Okrevanje pacientov po operaciji hernije medvretenčne ploščice
Klavdija Golob, 2019

Found in: ključnih besedah
Keywords: hrbtenica, zdrs medvretenčne ploščice, pooperativna rehabilitacija, zdravljenje
Published: 27.01.2020; Views: 2188; Downloads: 108
.pdf Fulltext (722,16 KB)

Search done in 0 sec.
Back to top