Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Vloga varuha človekovih pravic v zvezi s stanovanjsko problematiko
Maja Krapež, 2025, ni določena

Opis: Diplomska naloga poudarja pomen človekovih pravic, ki so dane vsakomur, in kako pomembno ter nepogrešljivo je, da varuh skrbi za njihovo spoštovanje. Varuh človekovih pravic Republike Slovenije ima na svojem področju širok spekter možnosti delovanja in opozarjanja na kršitve. Prikaže se pomen pravilnega delovanja vseh organov pri razreševanju stanovanjske problematike mladih. Neobstoječa ali pomanjkljiva stanovanjska zakonodaja ima največji vpliv med najranljivejšimi skupinami, med katere so uvrščeni tudi mladi. Opisani so ključni vidiki nedostopnosti stanovanja kot družbene dobrine in vpliv trenutnega stanja na socialno varnost ter osebno dostojanstvo mladih. Bistvene ugotovitve diplomske naloge so rezultati raziskave, ki prikazujejo, kakšen odnos imajo mladi, stari od 20 do vključno 29, v mestni občini Nova Gorica do stanovanjske problematike in postopanja Varuha človekovih pravic Republike Slovenije na tem področju. Pridobljeni podatki kažejo na aktualnost in resnost stanovanjske problematike med mladimi, ki si želijo predvsem aktivnejšega ravnanja varuha. Rezultati kažejo predvsem, da večina mladih v mestni občini Nova Gorica meni, da jim varuh lahko pomaga pri razreševanju stanovanjske problematike.
Ključne besede: varuh človekovih pravic, pravica do stanovanja, mladi, stanovanjska problematika, raziskava, pomanjkanje stanovanj, Mestna občina Nova Gorica
Objavljeno v ReVIS: 05.06.2025; Ogledov: 328; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (1,00 MB)

2.
3.
Delo varuha človekovih pravic Republike Slovenije : diplomska naloga
Mirjana Kavčič, 2015, diplomsko delo

Opis: Problematika kršenja človekovih pravic nas spremlja že skozi zgodovino. Poleg pravic pa imajo ljudje tudi dolžnosti, ki jih morajo izpolnjevati, da bi bili upravičeni do pravic. Velikokrat so nam pravice kršene – predstavitev institucije, kot je Varuh človekovih pravic, je smiselno obravnavati v obliki diplomskega dela, saj nas poznavanje različnih prijemov ščiti, ko ostanemo nemočni in velikokrat brez potrebnega osnovnega znanja kako pristopiti pred državo ali sodstvo. Letno poročilo Varuha poroča o velikem številu kršitev na različnih področjih, kjer se srečuje z obupanimi ljudmi, ki trdijo, da državni organ krši njihove človekove pravice in temeljne svoboščine. Kljub varovalnim mehanizmom za zmanjšanje kršitev in ozaveščanje o pravicah in dolžnostih statistika kaže o določenem številu upravičenih pobud državljanov. Prvi sklop predstavlja teoretični del, ki sem ga razčlenila na šest poglavij. Prvo je splošni opis pravic in svoboščin človekova in državljana. Sledi poglavje, ki opisuje razvoj varuha človekovih pravic skozi zgodovino, v tretjem poglavju sledi postavitev človekove pravice v slovenski ustavni sistem. Četrto poglavje predstavlja institucijo varuha človekovih pravic Republike Slovenije. Peto poglavje je namenjeno delu varuha in področja katera pokriva. Šesto poglavje pa ponazarja kakšen je postopek izpolnjevanja obrazca za oddajo pobude Varuhu. Drugi sklop je namenjen empiričnemu delu, kjer s kvantitativno metodo že obstoječe reprezentativne ankete odgovorim na zastavljene hipoteze. Na koncu sledi razprava, kjer sem predstavila ugotovitve na podlagi javnomnenjske raziskave in podala kritično mišljenje.
Ključne besede: človekove pravice, ustava, javne institucije, varuh človekovih pravic, diplomske naloge
Objavljeno v ReVIS: 29.07.2021; Ogledov: 1527; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

4.
5.
6.
7.
8.
9.
Otroci kot storilci kaznivih dejanj : magistrska naloga
Borut Vozelj, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi sem se osredotočil na obravnavo otrok storilcev kaznivih dejanj, ki je za vse vpletene strokovne službe izredno zahtevna. Predstavil sem delo različnih strokovnih služb (policija, centri za socialno delo, šole, varuh človekovih pravic) in drugih, ki se pri svojem delu kakorkoli srečujejo s to vrstno problematiko (različne nevladne organizacije). Namen raziskave je bilo ugotoviti ali država omogoča strokovnih službam, da lahko svoje delo opravljajo dobro (z sprejeto zakonodajo, različna usposabljanja) in na kakšen način je poskrbljeno za otroke, ki se znajdejo v taki situaciji. Pri svojem delu sem opravil primerjavo z sosednjo državo - Hrvaško. V teoretičnem delu so opisani splošni pojmi in mednarodni dokumenti, ki urejajo status otroka. Opisana je krovna zakonodaja na področju obravnave otrok kot storilcev kaznivih dejanj. Prav tako je v nadaljevanju opisana primerjava med zakonodajo v Sloveniji in na Hrvaškem. Podrobneje je opravljena analiza različnih organizacij, ki imajo stik z otrokom in mu nudijo ustrezno pomoč. V empiričnem delu je opisano stanje kriminalitete na območju Republike Slovenije in Republike Hrvaške. Prišel sem do zaključka, da je kriminaliteta na splošno v upadu in, da je strokovna usposobljenost vpletenih oseb na dobrem nivoju. V veljavi so zakoni, ki omogočajo dobro delo z otroki, ki storijo kaznivo dejanje in jim nudijo dobre rešitve in ustrezno pomoč. Kot pomanjkljivost lahko izpostavim različno delovanje centrov za socialno delo, saj jim manjka centralno-enotno usmerjenje. Moje ugotovitve lahko s pridom uporabijo vse strokovne službe, ki so bile zajete v raziskavi magistrske naloge.
Ključne besede: otroci, policija, kriminaliteta, obravnave otrok, storilci kaznivih dejanj, center za socialno delo, varuh človekovih pravic, Slovenija
Objavljeno v ReVIS: 07.11.2017; Ogledov: 5149; Prenosov: 210
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

10.
Učinkovitost dela varuha človekovih pravic : magistrsko delo
Maša Miklavčič, 2011, magistrsko delo

Ključne besede: ustava, varuh človekovih pravic, pristojnosti, kršitev, omejevanje
Objavljeno v ReVIS: 26.10.2017; Ogledov: 4225; Prenosov: 143
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

Iskanje izvedeno v 0.31 sek.
Na vrh