Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Rusko-kitajski energetski odnosi : magistrsko delo
Kristina Cigole, 2023, magistrsko delo

Opis: Dostop in nadzor nad energetskimi viri sta ključnega pomena pri oblikovanju svetovne politike. Energetski viri Ruske federacije so naredili državo vplivnejšo v svetovni politiki, medtem ko so energetska in geopolitična vprašanja še posebej pomembna za sodobno Ljudsko republiko Kitajsko. Od razpada Sovjetske zveze sta obe državi poskušali vzpostaviti medsebojno energetsko sodelovanje, vendar brez pravega rezultata. Aneksacija Krima leta 2014 je predstavljala prvo poglobitev rusko-kitajskih odnosov, saj je močno pospešila počasno segrevanje odnosov. V nalogi bomo z različnimi metodami družboslovnega raziskovanja podrobneje analizirali in raziskali področje dvostranskega energetskega sodelovanja med Rusijo in Kitajsko. Namen magistrskega dela je raziskati energetske odnose med Rusijo in Kitajsko, predvsem v času od ruskega zavzetja Krima naprej in analizirati ter oceniti dolgo pogajalsko igro med državama pri iskanju rešitev pri ključnih političnih in gospodarskih vprašanjih. Energetski odnosi med Rusijo in Kitajsko niso pomembni samo za državi, ampak imajo velik vpliv tudi na nadaljnji razvoj svetovnega energetskega, gospodarskega in političnega trga.
Ključne besede: Ruska federacija, Ljudska republika Kitajska, energetski odnosi, geopolitika, zunanja politika
Objavljeno v ReVIS: 09.10.2023; Ogledov: 868; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (2,29 MB)

2.
Slovenija ter mednarodne organizacije pri zagotavljanju varnosti v globalnem svetu : magistrsko delo
Damjan Slivečka, 2023, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava mednarodne varnostne organizacije ter njihov vpliv na zagotavljanje varnosti v mednarodnem okolju. Republika Slovenija kot članica teh organizacij prispeva k miru in stabilnosti v svetu. V magistrskem delu ugotavljamo, ali je obstoječe članstvo v trenutno najpomembnejših mednarodnih organizacijah prava pot za odvračanje groženj ter virov ogrožanja nacionalne varnosti Republike Slovenije. V magistrskem delu smo skozi pregled virov ogrožanja nacionalne varnosti opredelili najnevarnejše grožnje ter opredelili, kako se je Republika Slovenija sposobna odzvati na sodobne vire ogrožanja nacionalne varnosti. Skozi analizo nekaterih dosedanjih kriz smo preverili samo delovanje nacionalnovarnostnega sistema ter zaključili s predlogom izboljšave samega sistema. V globalnem svetu, kjer se prepletajo interesi suverenih držav ter ostalih akterjev, so pomembni odnosi med njimi samimi. Zato smo s pomočjo več avtorjev opredelili same mednarodne odnose ter ugotovili, na kakšen način ti akterji med sabo nastopajo. Ugotovitve kažejo, da se oblikuje multipolarni sistem, v katerem bosta v prihodnosti igrali ključno vlogo ZDA in Kitajska, kateri pa bosta tekmovali in si iskali partnerstva in zavezništva pri ostalih regionalnih igralcih. Zaradi teh odnosov prihaja do ogrožanja mednarodne varnosti, katere najpomembnejše potencialne vire ogrožanja smo na koncu tudi opredelili. V zaključku tako podamo odgovore na raziskovalna vprašanja glede učinkovitejše odprave virov ogrožanja nacionalne varnosti Republike Slovenije.
Ključne besede: mednarodni odnosi, geopolitika, mednarodne varnostne organizacije, nacionalna varnost, viri ogrožanja nacionalne varnosti, nacionalno varnostni sistem
Objavljeno v ReVIS: 01.06.2023; Ogledov: 1081; Prenosov: 68
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

3.
Mednarodni odnosi in diplomacija po načelu Realpolitik : diplomsko delo
Žiga Šumberac, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bo bralcu predstavljena teza, da je zunanja politika dolgoročno učinkovitejša, če diplomacija uporablja realističen pristop k zunanji politiki. Predstavil bom celotno delovanje diplomacije po načelu realpolitik. Diplomsko delo je razdeljeno na teoretični in praktični del. Teoretični del se bo osredotočal na posamične lastnosti mednarodnih odnosov in na to, kako vplivajo na delovanje zunanje politike. Predstavil bom osnove delovanja diplomacije v mednarodni skupnosti in vpliv javnosti na delovanje diplomacije. Nato bom opisal vpliv geopolitičnih lastnosti na delovanje zunanje politike, sredstva in načine za izvajanje zunanje politike. Predstavil bom pojme, kot so politika prestiža, soft, smart in hard power pristop k zunanji politiki, Organizacija združenih narodov in delovanje diplomacije v demokracijah. S predstavitvijo teh pojmov bom bralcu predstavil, kako naj deluje država, da doseže maksimalno interno in eksterno moč države. Vse te lastnosti bom povezal v poglavju o realpolitiki, v katerem bom predstavil pristop, ki naj mu sledi diplomacija, da prepozna nacionalni interes, oblikuje nacionalne cilje in z racionalno presojo moči in odnosov v mednarodni skupnosti izbere sredstva, s katerimi bo zagotovila dolgoročno korist in vpliv svoje države v zunanji politiki. Tako bom z vidika realistične šole zunanje politike predstavil,kako naj diplomacija pristopi k zunanji politiki,na kakšen način naj deluje in kako ter zakaj naj uporabi določena sredstva. Zunanjo politiko bom prikazal v širšem aspektu, kot živo enoto, ki se spreminja in prilagaja trenutnemu stanju moči, predvsem pa bom nakazal,da diplomacija v svojem delovanju ne deluje le v aspektu do nasprotne države, temveč mora vzeti v obzir,da je država del večje enote in da zunanja politika ene države vpliva regionalno in globalno. Drugi del se bo posvetil praktičnemu prikazu, ko bom skozi zgodovinske primere potrdil teze teoretičnega dela in prikazal ustreznost realističnega pristopa k zunanji politiki in njegovo superiornost napram idealističnemu pristopu k zunanji politiki. Praktični del se bo osredotočil na Britanski vidik predstavljenih primerov, saj sem identificiral Združeno kraljestvo kot državo, ki je konstantno zagovarjala šolo realističnega pristopa k zunanji politiki. Primeri se bodo osredotočili na mednarodno skupnost kot celoto, ki jo sestavljajo države, ki si želijo spremeniti obstoječe razmerje moči med državami, ki ga želijo obdržati. Skozi primere bom dokazal, da je realističen pristop v zunanji politiki bolj primeren za stabilno ravnotežje moči in preprečevanje globalnih konfliktov.
Ključne besede: realpolitik, ravnovesje moči, racionalnost, nacionalni interes, geopolitika, smart power
Objavljeno v ReVIS: 13.07.2018; Ogledov: 2962; Prenosov: 184
.pdf Celotno besedilo (672,86 KB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh