Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Ozaveščanje prebivalcev severovzhodne Slovenije o nujnih stanjih, povezanih z glavobolom : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa prve bolonjske stopnje Zdravstvena nega
Kai Čarni, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Glavobol je ena najpogostejših zdravstvenih težav, s katerimi se srečujejo ljudje vseh starosti. Pogostost glavobola narašča z življenjskimi obremenitvami, stresom in drugimi dejavniki. Statistika kaže, da ženske pogosteje trpijo za glavoboli, ker se glavoboli pojavijo v obdobjih hormonskih nihanj, kot sta menstruacija in menopavza. Ozaveščenost o dejavnikih, ki prispevajo k nastanku glavobola, kot so stres, prehrana in pomanjkanje spanja, lahko pomaga pri preprečevanju in lajšanju le-tega. Pomembno vlogo pri obravnavi glavobolov imajo zdravstveni delavci, zlasti medicinske sestre. Raziskovalna metodologija: V diplomskem delu smo za raziskovanje uporabili kvantitativno metodo. Oblikovali smo strukturiran vprašalnik, s katerim smo raziskali, kakšna je ozaveščenost prebivalcev o nujnih stanjih, povezanih z glavobolom. Podatke smo zbrali z naključnim vzorčenjem in jih analizirali s pomočjo programa SPSS. Anketa je bila izvedena preko spletnega orodja 1KA. Rezultati: V anketi je sodelovalo 122 ljudi, od tega je 53 ljudi poznalo samo en tip glavobola, zato prvo hipotezo, ki je temelji na podlagi, da ljudje poznajo vsaj 4 tipe glavobola, zavržemo. Tudi tretjo hipotezo zavržemo, saj je 51 anketirancev mnenja, da je premalo splošnih informacij o nujnih stanjih, povezanih z glavobolom. Drugo hipotezo pa potrdimo, saj kar 70 anketirancev pozna vsaj 5 simptomov, ki so značilni za nujno stanje, povezano z glavobolom. Zaključek: Zavedanje, da je glavobol pogosta težava, ki prizadene veliko ljudi, bi lahko spodbudilo strokovnjake na področju zdravstva k drugačnemu pristopu pri obravnavi te težave. Več splošnih informacij, kot so dejavniki tveganja, simptomi in priporočila za zdrav način življenja, bi lahko pripomoglo k zmanjšanju pogostosti glavobolov.
Ključne besede: glavobol, primarni glavobol, sekundarni glavobol, obravnava glavobola, vloga medicinske sestre
Objavljeno v ReVIS: 26.06.2025; Ogledov: 69; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (2,16 MB)

2.
UČINKOVITOST RAZLIČNIH FIZIOTERAPEVTSKIH TEHNIK ZA ODPRAVLJANJE CERVIKOGENEGA GLAVOBOLA
Sara Blaznik, 2020, diplomsko delo

Opis: Glavobol velja za enega najpogostejših dejavnikov onesposobljenosti svetovnega prebivalstva. CG predstavlja enega najpogostejših vrst glavobola. Že od nekdaj so se pojavljala vprašanja o najučinkovitejših terapevtskih pristopih in za eno najpogosteje uporabljenih učinkovitih metod je veljala fizioterapija. Za postavljanje diagnoze moramo poleg diagnostičnih kriterijev imeti zadostno količino znanja o cervikalni hrbtenici. Zaradi kompleksnosti cervikalnega dela je diagnosticiranje CG ortopedom in fizioterapevtom dolgo predstavljalo velik problem, zato so CG velikokrat zamenjali za druge tipe glavobola. Danes so znanje in sposobnosti fizioterapevtov dovolj široki in podprti s strokovno literaturo, da lahko za zdravljenje CG z dobrimi manualnimi tehnikami uspešno postavimo diagnozo in izvajamo terapevtske postopke. Znanstveno podprta praksa je najučinkovitejši način za izbiro terapevtskih pristopov. Za najučinkovitejši način zdravljenja CG (ne glede na tip) so se izkazale mobilizacija cervikalne hrbtenice ter terapevtske vaje za vzdržljivost in raztezanje globokih cervikalnkih fleksorjev, še največji učinek pa imajo v obliki kombinirane terapije.
Ključne besede: Cervikogeni glavobol fizioterapija, manualne tehnike, vaje, elektroterapija, transkutana električna nevrostimulacija
Objavljeno v ReVIS: 21.01.2020; Ogledov: 4339; Prenosov: 589
.pdf Celotno besedilo (1,44 MB)

3.
POVEZAVA MED UPORABO SODOBNIH MOBILNIH NAPRAV IN POJAVNOSTJO BOLEČINE V VRATU IN GLAVI PRI MLADOSTNIKIH
Sara Šarenac, 2019, diplomsko delo

Opis: Uvod in namen: Pri uporabi pametnih telefonov je glava v položaju, ki lahko povzroča bolečine v vratu in glavi. Namen diplomske naloge je preučiti povezavo med uporabo sodobnih mobilnih naprav in pojavnostjo bolečin v vratu in glavi pri mladostnikih. Metode: Podatki so bili zbrani s pomočjo anketnega vprašalnika, ki je obsegal 13 vprašanj. Raziskava je bila izvedena na vzorcu 199 mladostnikov savinjske regije, starih od 15 do 19 let. Rezultati so bili obdelani s pomočjo programa SPSS 23.0. Rezultati: Analiza pridobljenih rezultatov je pokazala povezavo med uporabo pametnih telefonov in pojavnostjo bolečine v vratu in glavi. Pogoste in občasne bolečine v glavi in vratu je imelo 35.7 % deklet in 29.6 % fantov. Rezultati so pokazali, da med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v vratu obstaja pozitivna nizka povezanost (r = 0.3; p < 0.01), med večletno uporabo pametnega telefona in jakostjo bolečine v glavi pa nizka povezanost (r = 0.4; p < 0.001). Uporabnost: Pridobljeni rezultati ankete lahko pomembno vplivajo na razvoj posodobljenih preventivnih programov in ukrepov, ki bi lahko zajemali ergonomske ukrepe kot izobraževanje mladostnikov o pravilni drži telesa pri uporabi sodobnih mobilnih naprav. Omejitev: Vprašalnik je izpolnilo 199 mladostnikov savinjske regije. Raziskavo bi bilo smiselno opraviti še v drugih regijah.
Ključne besede: Ključne besede: bolečina v vratu, glavobol, pametni telefon, mladostnik
Objavljeno v ReVIS: 26.11.2019; Ogledov: 3756; Prenosov: 237
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

Iskanje izvedeno v 0.05 sek.
Na vrh