Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 122
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Pravne posledice neupoštevanja etike in integritete Volkswagna : magistrsko delo
Klemen Lajovic, 2025, magistrsko delo

Opis: Upoštevanje etike in integritete je ključno za uspešno delovanje podjetja. Ne gre zgolj za besede na papirju, temveč za dolžnost spoštovanja vseh smernic, ki so napisane. Posledice, do katerih privede njihovo nespoštovanje, se kažejo v finančnih kaznih podjetja, izgubi zaupanja s strani potrošnika in kazenski odgovornosti vseh vpletenih. Podjetje Volkswagen je eden izmed največjih proizvajalcev vozil na svetu, z več milijoni zaposlenih. Deluje v skladu z nacionalnimi zakonodajami kot tudi z lastnimi smernicami etike in integritete, za katere se pričakuje, da jim sledijo vsi zaposleni znotraj podjetja Volkswagen. Vzrok afere Dieselgate je iskati v želji po finančnih koristih in neupoštevanju pravil etike in integritete. V nasprotju s pričakovanji vodstva podjetja Volkswagen, ki je za nečednosti vedelo, so nepravilnosti razkrili tudi organi v Združenih državah Amerike. Zaradi pritiska ameriških oblasti kot tudi vse svetovne javnosti se je Volkswagen zlomil ter priznal goljufijo z odklopnimi napravami pri izpustih emisij v ozračje. V vodstvu so priznali poslovno goljufijo ter zavajanje potrošnikov, a s tem priznanjempodjetje ni rešilo vseh težav. V zadnjih letih so se zvrstili številni sodni postopki proti vodstvu podjetja, pojavile so setudi kolektivne tožbe po vsem svetu. Afera Dieselgate, ki je nastala zaradi neupoštevanja in nespoštovanja lastne etike in integritete, tako rezultira v največjem svetovnem škandalu v avtomobilski industriji v vsej svoji zgodovini.
Ključne besede: etika, integriteta, afera Dieselgate, poslovna goljufija, kazenska odgovornost, kolektivne tožbe
Objavljeno v ReVIS: 26.06.2025; Ogledov: 38; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (538,50 KB)

2.
DRUŽBENA ODGOVORNOST IN TRAJNOST V NLB SKUPINI
Jan Glušič, 2025, ni določena

Opis: DRUŽBENA ODGOVORNOST IN TRAJNOST V NLB SKUPINI
Ključne besede: DRUŽBENA ODGOVORNOST IN TRAJNOST V NLB SKUPINI
Objavljeno v ReVIS: 13.06.2025; Ogledov: 137; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

3.
SPREMLJANJE ORGANIZACIJSKE KLIME NA ODDELKU SERVISA V PODJETJU X
Jure Avberšek, 2024, ni določena

Opis: Organizacijska klima vključuje s strani zaposlenih zaznane značilnosti delovnega okolja, ki vplivajo na njihovo počutje in delo ter je ključen dejavnik uspešnosti organizacij. Namen diplomskega dela je bil raziskati trenutno organizacijsko klimo na oddelku SERVIS podjetja X ter podati predloge za izboljšave. Rezultati anketne raziskave med zaposlenimi so pokazali, da na oddelku prevladuje dobra organizacijska klima. Poleg ankete smo izvedli tudi štiri intervjuje, in sicer z zaposlenim, vodjo, direktorjem in kadrovsko službo. Analiza intervjujev razkriva različne perspektive glede delovnega okolja in organizacijske klime v podjetju X.
Ključne besede: klima, organizacija, sodelovanje, timsko delo, družbena odgovornost, trajnostni razvoj.
Objavljeno v ReVIS: 13.06.2025; Ogledov: 110; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (603,10 KB)

4.
5.
6.
Reševanje naraščajočega obsega tekstilnih odpadkov v Evropski uniji : magistrsko delo
Elvira Nemanič, 2025, magistrsko delo

Opis: Tekstilna industrija, s poudarkom na industriji hitre mode, je ena večjih onesnaževalcev na svetu. Ker je področje tekstilne industrije zelo obsežno in zakonodajni okvir zelo širok, se v magistrskem delu osredotočam na tekstilne odpadke, in sicer kako EU rešuje težave naraščajočega obsega odpadkov. Potrošnja tekstilnih izdelkov ima dva glavna vidika, ki vplivata na okolje: porabljanje naravnih virov ter onesnaževanje in kopičenje odpadkov, ki nastanejo tako med proizvodno fazo kot med potrošnjo izdelkov. V okviru Evropskega zelenega dogovora in Novega akcijskega načrta za krožno gospodarstvo si je EU zadala cilj prehoda na trajnostno in krožno tekstilno industrijo, ki služi kot izhodišče za nastajajoče uredbe in direktive, ki se postopoma vpeljujejo na področju tekstila. V magistrskem delu analiziram učinkovitost zakonodaje pri doseganju zastavljenih ciljev. V zaključku ugotavljam, da ni ene same rešitve, ki bi preprečila nastajanje ogromnih količin zavrženega tekstila, ampak je potrebna celostna obravnava problematike in regulacija področja od zasnove izdelka do končnega ravnanja s tekstilnimi odpadki, pri čemer bi bilo treba večji poudarek nameniti zmanjšanju obsega proizvodnje ter večjemu ozaveščanju potrošnikov, saj imata največji vpliv na generiranje odpadkov.
Ključne besede: tekstilni odpadki, ločeno zbiranje tekstila, razširjena odgovornost proizvajalca, Okvirna direktiva o odpadkih
Objavljeno v ReVIS: 15.04.2025; Ogledov: 354; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

7.
Pravni vidiki podelitve pravne subjektivitete robotski avtomatizaciji procesov : magistrsko delo
Nataša Vehar, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu se proučujejo pravni vidiki podelitve pravne subjektivitete robotski avtomatizaciji procesov (RPA) in njen vpliv na pravni okvir. Raziskava je pokazala, da RPA ni povsem nova tehnologija, vendar je njena širša uporaba še vedno v začetni fazi implementacije, kar nakazuje velik neizkoriščen potencial. Tehnologija omogoča avtomatizacijo ponavljajočih se in predvidljivih nalog, pri čemer je delovanje RPA predvidljivo in zanesljivo, kar omogoča jasno določitev odgovornosti. Analiza nacionalnih zakonodaj je pokazala, da trenutni pravni okviri že zajemajo RPA in omogočajo učinkovito urejanje odgovornosti, kar zagotavlja pravno varnost za uporabnike in razvijalce. Ugotovljeno je bilo tudi, da RPA ostaja nišna tehnologija, zato trenutna zakonodaja zadostno pokriva to področje brez potrebe po dodatni regulaciji. Vendar pa je hiter tehnološki razvoj umetne inteligence, ki vse bolj prevzema funkcije RPA oziroma jo bistveno nadgrajuje, pokazal potrebo po prilagoditvi pravnega okvira, da bi se ohranile temeljne pravice in svoboščine ter da bi se preprečilo škodljivo delovanje tehnologij. V Evropski uniji Akt o umetni inteligenci predstavlja pomemben korak k celoviti regulaciji umetne inteligence in posredno tudi RPA. Kljub tem premikom pa trenutne razprave niso usmerjene v podeljevanje pravne subjektivitete RPA ali sistemom umetne inteligence, saj bi to prineslo številne pravne in etične izzive. Na podlagi ugotovitev lahko zaključimo, da trenutni pravni okvir ustrezno ureja RPA, vendar bo zaradi hitrega razvoja umetne inteligence potrebno nadaljnje prilagajanje zakonodaje, da bo ta sledila tehnološkemu napredku in zagotavljala zaščito temeljnih pravic.
Ključne besede: pravna subjektiviteta, robotska avtomatizacija procesov, umetna inteligenca, avtonomni sistemi, Akt o umetni inteligenci EU, pravna odgovornost
Objavljeno v ReVIS: 26.02.2025; Ogledov: 363; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (838,21 KB)

8.
VLOGA IN ODGOVORNOST MANAGERJA V ORGANIZACIJI
Adelisa Bektašević, 2025, ni določena

Opis: V diplomskem delu bomo preučevali vlogo in odgovornost managerja v organizaciji. Vloga in odgovornost managerja v organizaciji ima več ključnih izzivov. Vodja mora biti ves čas pozoren na svojo okolico in svoj način komuniciranja prilagajati situaciji, v kateri je. Biti kakovosten vodja zahteva prevzemanje tveganja, obvladovanje vremenskih razmer in sposobnost spodbujanja timskega okolja, ki zaposlenim omogoča, da delujejo po najboljših močeh. Vodja mora biti sposoben obvladati vsako od naštetih petih funkcij upravljanja, da lahko učinkovito dosega cilje. Cilj je globlje raziskati vlogo in odgovornost managerjev v organizaciji, s poudarkom na identifikaciji ključnih izzivov in dejavnikov, ki vplivajo na učinkovitost vodstvene vloge. Velik odstotek menedžerjev meni, da imajo preveč odgovornosti in pritiska. To pomeni, da bo za zmanjšanje tega pritiska morda potrebna boljša porazdelitev odgovornosti in podpora vodjem. Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, da se precejšen del vodij ne čuti odgovornih za doseganje ciljev svoje delovne skupine. To lahko kaže na pomanjkanje jasne komunikacije o ciljih in odgovornostih, kar je nekaj, na čemer vsekakor moramo delati, da zagotovimo, da vsi člani ekipe razumejo svoje vloge in odgovornosti. Rezultati v komunikaciji so spodbudni, vendar še vedno obstajajo menedžerji, ki se ne strinjajo, da je komunikacija za management nujna. Glavni namen za vse organizacije in vodstvene ekipe je boljša porazdelitev odgovornosti in zagotavljanje dodatne podpore (mentorstvo, usposabljanje) za zmanjšanje občutka odgovornosti in pritiska, jasna komunikacija ciljev in odgovornosti, jasna zastavitev ciljev in redna komunikacija vodij. Povečajte predanost in organiziranost v ekipi. Izboljšanje komunikacijskih veščin, komunikacija je osnova uspešnega vodje in managementa. Na splošno vse štiri hipoteze niso potrjene, pomembno pa je razumeti, da ne gre nujno za negativen rezultat, ampak nam daje priložnost za dodatne raziskave in izboljšave. Vse hipoteze imajo negativne posledice, kot so potreba po dodatnih raziskavah in vpliv na politiko organizacije.
Ključne besede: manager, vloga managerja, odgovornost managerja, vodstvene sposobnosti, inovativnost.
Objavljeno v ReVIS: 06.02.2025; Ogledov: 382; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,36 MB)

9.
10.
Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh