Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
2.
ZLORABE IN NASILJA PRI OSKRBI STAREJŠIH OSEB NA DOMU
Egzona Gashi, 2025, ni določena

Opis: Izhodišča: Nasilje in zloraba sta družbeni problem, ki potrebuje še veliko raziskovanja problematike za boljše ukrepanje in preprečevanje nasilja. Nasilje nad starejšimi je posledica več dejavnikov, ki se prepletajo. Pomembno je ozaveščanje javnosti o nasilju in zlorabi. Metoda: Raziskava je temeljila na kvalitativnem raziskovanju z uporabo deskriptivne metode dela. Uporabljena je bila tehnika intervjuvanja. Kot instrument smo uporabili polstrukturirani intervju, podatke pa smo analizirali v obliki prepisa intervjuja. Raziskava je potekala decembra in januarja 2025 v občini Krško. Sodelovalo je 10 starejših oseb. Rezultati: Raziskava je pokazala, da si vsi intervjuvanci nasilje povezujejo z nečim negativnim. Intervjuvanci se strinjajo, da je pomembno o nasilju ozaveščati javnost, saj to prispeva k učinkovitejšemu in kakovostnejšemu preprečevanju. Razprava: Iz raziskave je bilo razvidno, da sta nasilje in zloraba negativna pojava, ki vplivata tako na posameznika kot družbo. Za posameznika ima lahko fizične, psihične in čustvene posledice. Nasilje krši temeljne človekove pravice, kot sta varnost in svoboda.
Ključne besede: nasilje, zloraba, oskrba na domu, starejši
Objavljeno v ReVIS: 06.07.2025; Ogledov: 125; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (1,48 MB)

3.
PALIATIVNA OSKRBA PACIENTA NA DOMU
Urška Pekolj, 2025, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava vlogo patronažnih medicinskih sester pri oskrbi paliativnih pacientov na domu. Osredotoča se na ključne naloge medicinskih sester, izzive pri njihovem delu ter potrebe svojcev paliativnih bolnikov. Pregled literature vključuje tuje in domače raziskave ter strokovne članke, ki obravnavajo celostno paliativno oskrbo in pomen patronažne zdravstvene nege.
Ključne besede: Patronažna zdravstvena nega, paliativna oskrba, oskrba na domu, vloga medicinske sestre.
Objavljeno v ReVIS: 26.04.2025; Ogledov: 358; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

4.
Fizioterapevtska obravnava starejših odraslih v institucijah in na domu
Blaž Pleteršnik, 2022, diplomsko delo

Opis: Staranje je proces, ki doleti vsakega. Slovenija se kot tudi ostale razvite države sveta sooča z demografsko krizo, ki je posledica staranja prebivalstva. Delež starejše populacije se veča, kar prinaša nove izzive in spremembe na področjih zdravstva, ekonomije in sociologije. Pri skupini starejših odraslih so v večjem številu kot pri ostalih skupinah prisotne specifične zdravstvene značilnost. Značilne so pogoste poškodbe mišično-skeletnega sistema, med katere uvrščamo zlome, ki so lahko pri starejših odraslih tudi usodni. Pri starejših odraslih je prisotno tudi veliko kroničnih obolenj, kot so srčno-žilne bolezni, kronična obstruktivna bolezen pljuč in možgansko-žilne bolezni. Pri starejših so pogosti tudi geriatrični sindromi, med katere prištevamo tudi padce in krhkost. Naštete značilnosti vplivajo na funkcionalnost posameznika in povzročajo težave pri opravljanju osnovnih in instrumentalnih življenjskih aktivnosti, kar negativno vpliva na samostojnost starejšega odraslega. Posledično se veča število oseb, ki potrebujejo dolgotrajno oskrbo. Ta se pri nas pretežno izvaja v institucijah, kot so negovalni oddelki bolnišnic in v domovih za starejše. V nalogi smo raziskali fizioterapevtsko obravnavno starejših odraslih na domu, ki je lahko del storitev dolgotrajne oskrbe. Fizioterapevtska obravnava na domu je lahko učinkovita tako kot del rehabilitacije ali kot preventiva pri preprečevanju padcev in funkcionalnega upada pri starejših odraslih. Pomembna je prilagoditev obravnav posameznemu starejšemu odraslemu in njegovim potrebam, sodelovanje s soudeleženimi pri obravnavah in oskrbi ter določanje uresničljivih ciljev. Tudi slovenski Zakon o dolgotrajni oskrbi zajema izvajanje fizioterapevtskih storitev na domu za ohranjanje samostojnosti.
Ključne besede: staranje prebivalstva, zdravje starejših odraslih, dolgotrajna oskrba, fizioterapevtska obravnava starejših odraslih na domu
Objavljeno v ReVIS: 08.04.2022; Ogledov: 1984; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

5.
6.
Podjetniška ideja "pomoč in oskrba na domu" : zaključno delo
Uroš Štorman, 2016, diplomsko delo

Ključne besede: starostniki, staranje, pomoč na domu, kakovostno življenje doma, socialna oskrba
Objavljeno v ReVIS: 03.10.2018; Ogledov: 4023; Prenosov: 195
.pdf Celotno besedilo (1,19 MB)

Iskanje izvedeno v 0.13 sek.
Na vrh