Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Insolventnost gospodarske družbe in kriptovalute : doktorska disertacija
Seven Ryan Levar, 2025, doktorska disertacija

Opis: Kriptovalute in kriptosredstva so s svojo disruptivno naravo ustvarila številne izzive v pravne sisteme, predvsem na področju insolvenčnega prava. Njihove edinstvene značilnosti – niso ne stvari, ne pravice in ne denar – povzročajo težave pri njihovi opredelitvi in vključevanju v obstoječe pravne okvire. Disertacija se osredotoča na pravne izzive, povezane z insolventnostjo gospodarskih družb, ki so pravne osebe in se ukvarjajo z dejavnostjo opravljanja investicijskih storitev in poslov, katerih predmet so kriptovalute. Vprašanje je, ali obstoječi pravni okvir lahko ustrezno ureja insolventnost teh družb, ob upoštevanju kompleksnosti kriptovalut. V raziskavi smo uporabili širok nabor znanstvenih metod. Obravnavali smo temeljne pojme, kot so narava kriptovalut, storitve v zvezi s kriptosredstvi ter pravne osebe, ki opravljajo te storitve. Deskriptivna metoda je omogočila natančno opredelitev teh pojmov, medtem ko je primerjalna metoda omogočila vpogled v tako nam bližje kot tudi oddaljene pravne ureditve po svetu in prepoznala razlike ter podobnosti v njihovih pristopih. Ugotovljeno je bilo, da obstoječi stečajni postopki niso ustrezni za obravnavo pravnih razmerij, v katere so vključene kriptovalute, saj pogosto ne omogočajo ustreznega varstva pravic upnikov in ne upoštevajo specifičnih značilnosti kriptosredstev, kar lahko vodi v pravne praznine in povečano tveganje za vse udeležence. Na temelju teh rezultatov smo oblikovali sistem kriterijev, ki omogoča ocenjevanje, ali obstoječi pravni okvir, ustrezno odraža specifične potrebe kripto-finančnega sistema in identificira vrzeli v obstoječi zakonodaji. Sistem kriterijev je zasnovan kot kvantitativni in kvalitativni model, pri čemer njegova matrična vrednost omogoča dinamičnost ter prilagodljivost, kar zagotavlja, da pravni okvir ne le ustreza trenutnim potrebam, temveč je pripravljen tudi na prihodnje izzive in spremembe v finančnem ter tehnološkem okolju. Tako prilagojen pravni okvir lahko prispeva k boljši zaščiti pravic upnikov in zagotovi večjo stabilnost trga. Empirični podatki, zbrani v okviru raziskave, potrjujejo potrebo po temeljiti spremembi zakonodaje, ki bo upoštevala posebnosti kriptovalut, ter dejavnosti, povezanih s kriptovalutami, in zagotovila ustrezno pravno varstvo za vse udeležence v postopku. Le tako oblikovan stečajni postopek bo lahko izpolnil ključne cilje in načela, kot jih določa UNCITRAL, ter zagotavljal vrednote, na katerih pravni red in pravo temeljita.
Ključne besede: insolventnost, gospodarske družbe, investicijske storitve in posli, kriptovalute, stečajni postopek, stečaj, kriptosredstvo, storitve v zvezi s kriptosredstvi, ponudniki storitev v zvezi s kriptosredstvi, CASP
Objavljeno v ReVIS: 15.07.2025; Ogledov: 43; Prenosov: 0

2.
3.
Razvoj mobilne aplikacije - mobilni imenik gostinskih ponudnikov Malcajt : magistrska naloga
Peter Zupančič, 2017, magistrsko delo

Opis: Aplikacija Malcajt je imenik, ki na enem mestu združuje vse gostinske ponudnike. Cilj mobilne, kakor tudi spletne aplikacije je uporabniku na enem mestu nuditi celovite informacije o ponudniku ter njegovi ponudbi. Prednost v aplikaciji dajemo predvsem ponudnikom, ki nudijo vsakodnevne malice ter kosila. Vsak posamezen ponudnik lahko povsem samostojno skrbi za objavljanje njegove ponudbe malic ter kosil in urejanje splošnih podatkov o njegovem lokalu. Ponudniku lahko za določen znesek ponudimo dodaten način oglaševanja in promocije. Dodatna prednost naše aplikacije je objava ponudbe na enem mestu, ki je nato prikazana na več mestih hkrati. Z enim klikom tako ponudnik objavi ponudbo v spletni aplikaciji, mobilni aplikaciji, njegovi spletni strani ter na Facebook profilu. Uporabnik lahko z enim klikom spremlja ponudbo gostinskih ponudnikov in tudi njihove splošne informacije, kot so kontaktni podatki, delovni čas, njihova lokacija ipd.
Ključne besede: Malcajt, aplikacija, mobilna aplikacija, gostinski ponudniki, spletna aplikacija
Objavljeno v ReVIS: 24.08.2018; Ogledov: 7667; Prenosov: 176
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

4.
Analiza in primerjava storitev za shranjevanje podatkov v oblaku : diplomska naloga
Dragan Gostimirović, 2015, diplomsko delo

Opis: Računalništvo v oblaku je v zadnjem času eden izmed najbolj zastopanih tipov računalništva. K temu v veliki meri pripomorejo podatkovne shrambe v oblaku, ki nam ponujajo visoko zmogljive, zanesljive, kakovostne, varne in cenovno ugodne storitve že kar prek enostavnih spletnih aplikacij. V prvem,teoretičnem delu diplomske naloge je predstavljeno računalništvo v oblaku kot nadkategorija podatkovnih shramb v oblaku, katerim je namenjena osrednja pozornost tega diplomskega dela. Pri podatkovnih shrambah v oblaku nas je zanimalo,na kakšen način delujejo, kako nam zagotavljajo varnost in kaj so glavne funkcionalnosti takšne oblike računalništva v oblaku. Pregledali smo tudi najbolj prepoznavne ponudnike in izpostavili njihove prednosti in slabosti. V drugem delu diplomske naloge smo z metodo MAUT izvedli analizo nad zbranimi podatki, ki so bili razdelani glede na ponudnike in izbrane kriterije. Za nazornejši prikaz rezultatov smo izdelali oceno posameznih ponudnikov za tri različne profile uporabnikov.
Ključne besede: računalništvo, oblak, shramba, MAUT, ponudniki
Objavljeno v ReVIS: 21.08.2018; Ogledov: 4892; Prenosov: 253
.pdf Celotno besedilo (1,91 MB)

5.
Konkurenca med ponudniki internetnih storitev v Sloveniji : diplomska naloga
Aleksander Grmovšek, 2015, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga je osredotočena na tri najpomembnejše ponudnike, ki ponujajo navadne povezave (ADSL) in optično omrežje. To so Telekom Slovenije, AMIS in T-2. Moj namen je ugotoviti, kateri ponudnik je najugodnejši, zato so v nalogi podrobneje analizirani različni paketi. V zadnjem delu diplomske naloge je s pomočjo anketnega vprašalnika opravljena analiza, v kateri uporabnike različnih ponudnikov internetnih storitev sprašujemo o zadovoljstvu s cenami, povezavo, vrsti paketa. Tako pridobimo povratno informacijo uporabnikov internetnih storitev. Raziskava je pokazala, da je od samega začetka glavni ponudnik internetnih storitev Telekom Slovenije, ki je v državni lasti, sledi mu podjetje T-2 in nato še AMIS. Večina naročnikov si je izbrala določen paket zaradi, po njihovem mnenju, nizke cene za ponujeno število storitev, vendar pa rezultati kažejo, da se 66 odstotkom uporabnikov cene storitev še vedno zdijo previsoke.
Ključne besede: internet, internetni ponudniki, internetne storitve, uporabnik, konkurenca, povezava, naročnik, cena
Objavljeno v ReVIS: 21.08.2018; Ogledov: 4257; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (1,42 MB)

6.
7.
Iskanje izvedeno v 0.15 sek.
Na vrh