Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
NEGOVALNE DIAGNOZE PROMOCIJE ZDRAVJA PRI SLADKORNEM BOLNIKU
Sanela Krojitorović, 2024, ni določena

Opis: Teoretična izhodišča: Negovalne diagnoze promocije zdravja so specifične diagnoze, ki se uporabljajo v negovalni praksi za oceno zdravstvenega stanja posameznika ali skupine ter za načrtovanje in izvajanje preventivnih ukrepov za spodbujanje zdravja in preprečevanje bolezni. Te negovalne diagnoze so usmerjene v identifikacijo dejavnikov tveganja, ki lahko negativno vplivajo na zdravje, ter v podporo posameznikom pri doseganju optimalnega zdravstvenega stanja. Namen raziskave je bil opredeliti najpogostejše negovalne diagnoze promocije zdravja bolnikov s sladkorno boleznijo. Metoda: Raziskava je temeljila na kvalitativnem raziskovalnem pristopu z uporabo deskriptivne metode dela. Primarni podatki za analizo so pridobljeni s tehniko intervjuvanja. Kot instrument za zbiranje podatkov smo izdelali predlogo za polstrukturirani intervju. Vzorec je bil namenski in priložnostni. Vključeval je le družinske člane in znance, ki imajo sladkorno bolezen. V intervju smo vključili šest oseb, ki imajo diagnosticirano sladkorno bolezen. Raziskava je bila narejena maja 2024. Rezultati: Vsi intervjuvanci, razen dveh oseb, so pokazali nepravilen vzorec prehranjevanja in gibanja. Osebi, ki imata sladkorno bolezen tipa 1, sledita pravilnemu vzorcu prehranjevanja in gibanja. Vsi intervjuvanci so povedali, da so morali prilagoditi svoj življenjski slog zaradi sladkorne bolezni. Tri osebe so še bolj natančno opisale, kako sladkorna bolezen vpliva na njihovo družabno življenje, izpostavljenost v družbi, razpoloženje in spanje. Vsi intervjuvanci, razen ene osebe, so bili seznanjeni z izobraževanjem in so razumeli pomen promocije zdravja, ki se osredotoča na prehrano, telesno aktivnost in počitek kot ključne dejavnike za izboljšanje kakovosti življenja s sladkorno boleznijo. Vsi intervjuvanci so prepričani, da zaradi pridobljenega znanja bolje razumejo svojo bolezen in so samozavestnejši pri samostojnem odločanju in obvladovanju bolezni. Ena oseba je še posebej poudarila, da med nosečnostjo vse svoje odločitve preverja pri zdravniku. Vsi intervjuvanci poudarjajo, da je lasten prispevek ključen za boljše obvladovanje življenja s sladkorno boleznijo. Izpostavljajo pomen redne telesne aktivnosti, zdrave prehrane, nadzora nad krvnim sladkorjem, rednega jemanja terapije, obvladovanja stresa in pozitivnega mišljenja. Razprava: Z raziskavo smo ugotovili, da bolniki s sladkorno boleznijo dobro razumejo svoje zdravstveno stanje in se zavedajo potrebnih ukrepov za njeno obvladovanje. Prilagodili so življenjski slog, se udeležili delavnic o zdravem življenju in so zadovoljni s prejeto edukacijo. Promocija zdravja je ključno prispevala k boljšemu obvladovanju sladkorne bolezni in izboljšanju kakovosti življenja, čeprav se stopnja poznavanja in prilagoditve lahko razlikuje zaradi osebnih izkušenj in podpore bližnjih.
Ključne besede: negovalne diagnoze, promocija zdravja, sladkorna bolezen, NANDA-I.
Objavljeno v ReVIS: 19.07.2024; Ogledov: 91; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,34 MB)

2.
Samooskrba pacienta - pomemben element obvladovanja sladkorne bolezni
Nejc Šmalc, 2024, magistrsko delo

Opis: Teoretična izhodišča: Porast sladkornih bolnikov postaja vse večji problem. Gre za kompleksno bolezen, ki na dolgi rok s seboj prinaša možne zaplete in posledice tako za bolnika, njegove bližnje in družbo. Po postavitvi diagnoze je ključno, da bolnik prejme ustrezno oskrbo, katere cilj ni samo zmanjšanje možnosti za nastanek kroničnih zapletov, temveč tudi učinkovito izobraževanje in podpora za ohranjanje najboljšega možnega zdravstvenega stanja. Pri izobraževanju ne sme iti zgolj za prenos informacij o bolezni, temveč mora tudi spodbujati k spreminjanju življenjskega sloga, motivirati in opolnomočiti bolnika, da postane aktiven pri vodenju in odločanju o svoji bolezni, ter da uvidi cilje zdravljenja. Namen raziskave je bil preučiti znanje sladkornih bolnikov o svoji bolezni ter ugotoviti kako uspešni so pri samovodenju le-te. Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativnem raziskovalnem pristopu in deskriptivni metodi dela. Primarne podatke smo pridobili s tehniko anketiranja. V raziskavi je sodelovalo 300 sladkornih bolnikov tipa 1 in tipa 2. Rezultati: Ugotovili smo, da imajo sladkorni bolniki o svoji bolezni dobro znanje. Svojo samooskrbo bolezni zaznavajo kot dobro. Rezultati so pokazali, da se s starostjo bolnika slabša samooskrba sladkorne bolezni, ter da med bolniki glede na čas obolelosti za sladkorno boleznijo ne obstajajo statistično pomembne razlike v njeni samooskrbi. Ugotovili smo tudi, da imajo anketirani s sladkorno boleznijo tipa 1 v povprečju nižji glikiran hemoglobin kot bolniki z drugimi tipi sladkorne bolezni. Razprava: Za dobro samooskrbo sladkorne bolezni je ključno kakovostno izobraževanje, ki bolnika opremi z znanjem in strategijami za reševanje izzivov, ki jih prinaša bolezen. Z dobro samooskrbo lahko sladkorni bolnik živi kakovostno življenje ter prepreči možne zaplete.
Ključne besede: sladkorna bolezen tipa 1, sladkorna bolezen tipa 2, samooskrba sladkorne bolezni, obvladovanje sladkorne bolezni, edukacija.
Objavljeno v ReVIS: 14.06.2024; Ogledov: 194; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (1,92 MB)

3.
4.
Informacijske rešitve za pomoč sladkornim bolnikom in zdravstvenemu osebju : diplomska naloga
Matjaž Tome, 2013, diplomsko delo

Opis: Zadnja leta je v svetu in v R Sloveniji beležiti skokovit porast sladkorne bolezni. Ljudje, oboleli za sladkorno boleznijo, so pod velikim psihološkim pritiskom. Psihološki pritisk se odraža v skrbi po opravljanju vsakodnevnih meritev glukoze v krvi, upoštevanju diete, možnih zdravstvenih zapletih in skrbi po rednem obiskovanju obdobnih zdravniških pregledov. Uporaba pametnih telefonov, računalnikov in sodobnih programskih rešitev omogoča bolniku prijaznejše življenje s sladkorno boleznijo. Hitri razvoj in uporaba sodobnih informacijskih tehnologij omogočajo sladkornemu bolniku učinkoviteje spremljati in nadzorovati sladkorno bolezen. Na drugi strani se tudi zdravstvene ustanove srečujejo z organizacijskimi težavami. Uporaba širokopasovnega omrežja in mobilnega širokopasovnega omrežja omogočata učinkovit pretok podatkov. S takšnim načinom dosežemo on-line zajem podatkov, kar je izrednega pomena v primeru dela zdravstvenih ustanov.
Ključne besede: mobilna telefonija, pametni telefon, računalnik, informacijske rešitve, spletna stran, sladkorna bolezen
Objavljeno v ReVIS: 10.08.2018; Ogledov: 2847; Prenosov: 127
.pdf Celotno besedilo (1,72 MB)

5.
6.
Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh