Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
FINANCIRANJE AVTOMOBILA – POSOJILO ALI FINANČNI NAJEM Z VIDIKA PODJETJA JOLANDA D. O. O.
Mateja Završnik, 2017

Opis: Ponudniki finančnih storitev v Sloveniji nam danes ponujajo različne oblike financiranja pod različnimi pogoji. Vsaka izmed njih pa ima določene prednosti in slabosti. Najbolj priljubljene oblike financiranja, ki jih najdemo, so finančni in operativni najem ter posojilo. Stranke v današnjem času niso več tako zelo obremenjene z lastništvom kot pred leti, večjo pozornost namenjajo drugim dejavnikom, s tem pa je najem kot vir financiranja postal najbolj priljubljena oblika financiranja. Diplomsko delo podrobneje predstavlja oblike financiranja, ki jih danes najdemo med ponudniki finančnih storitev v Sloveniji – posojilo ali najem. Zaradi lažje preglednosti je naloga razdeljena na dva dela, in sicer je najprej teoretični del, v katerem so predstavljene definicije in pojmi. Sledi pa mu praktični del, ki predstavlja izkušnje enega izmed številnih podjetij, prisotnih na slovenskem trgu, njegova dejavnost pa je financiranje vozil. Predstavljeni so postopki pridobitve financiranja, sankcije v primeru izterjave dolga in tudi informativni izračuni posameznih oblik financiranja.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Posojilo, finančni leasing, operativni leasing, opomin, odvzem vozila, tožba.
Objavljeno: 10.08.2017; Ogledov: 3142; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

2.
3.
Skupinske tožbe
Gregor Danko, 2016

Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: pravice, skupinsko uveljavljanje, skupinski interesi, sodno varstvo, skupinska tožba, dopustnost, kolektivna pravna sredstva, disertacije
Objavljeno: 19.12.2017; Ogledov: 2868; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (2,93 MB)

4.
5.
6.
7.
8.
9.
Evropsko sodišče v Luksemburgu (pristojnost, delo in problemi)
Martina Fakin, 2020

Opis: Evropsko sodišče v Luksemburgu (pogosteje poimenovano z nazivom Sodišče Evropske unije) je bilo ustanovljeno leta 1952. Opravlja naloge v sklopu sodne prakse ter skrbi za enotno razlago in uporabo prava Evropske unije v državah članicah. Magistrsko delo z uporabo deskriptivne, zgodovinske, analitične in induktivne metode predstavlja pregledno in strnjeno analizo Sodišča Evropske unije in njegovega delovanja s poudarkom na pomenu, ki ga imajo odločitve le-tega na razvoj pravnega reda Evropske unije. V magistrskem delu so sprva opisani nastanek in sestava Sodišča Evropske unije ter njegove pristojnosti. Po opisu postopkov pred Sodiščem Evropske unije so izpostavljene pomembnejše zadeve iz sodne prakse z analizo le-teh. Ugotovljeno je bilo, da je sodna praksa Sodišča Evropske unije soustvarjala pravo Evropske unije in da je veliko odločitev ustvarilo pomembne posledice za življenje evropskih državljanov. Nato se magistrsko delo posveča vlogi Sodišča Evropske unije na področju varstva človekovih pravic. Sodišče Evropske unije se je sprva otepalo pristojnosti odločanja na tem področju, kasneje pa je veliko pripomoglo k temu, da je danes varovanje človekovih pravic v Evropski uniji osrednjega pomena. Na koncu magistrskega dela nastopi analiza učinkovitosti sodnega varstva za posameznike na primeru dopustnosti ničnostne tožbe. Analiza se osredotoča na primerjavo dopustnosti ničnostne tožbe pred sprejetjem in po sprejetju Lizbonske pogodbe z ugotovitvijo, da je dostop do Sodišča Evropske unije za posameznike tudi po uvedbi sprememb iz Lizbonske pogodbe omejen zaradi strogega pogoja posamičnega nanašanja.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: Sodišče Evropske unije, Evropska unija, sodna praksa Sodišča- Evropske unije, varovanje človekovih pravic, ničnostna tožba
Objavljeno: 09.03.2021; Ogledov: 1808; Prenosov: 216
.pdf Celotno besedilo (665,99 KB)

10.
Zadeva Teran - Sodba Splošnega sodišča Evropske unije v zadevi Republika Slovenija proti Evropski komisiji (T-626/17)
Vita Petek, 2021

Opis: Diplomsko delo, ki je pred vami, analizira nedavno sprejeto sodbo Splošnega sodišča Evropske unije v zadevi Republika Slovenija proti Evropski komisiji (T-626/17), ki obravnava vprašanje porekla terana. Zanimalo nas je, kakšno je zgodovinsko ozadje študije primera teran, kako poteka postopek za razglasitev ničnosti sekundarne zakonodaje s strani Splošnega sodišča; in kakšno vlogo igra geografska označba v obravnavani sodbi. Uvodoma smo preučili postopek ničnostne tožbe po pravu Evropske unije ter s pomočjo zgodovinske metode povzeli izbrano dosedanjo sodno prakso Splošnega sodišča v teh postopkih. Po predstavitvi dejanskega stanja smo obravnavano sodbo z uporabo metode analize tudi preučili. V sklepnem delu diplomskega dela smo pojasnili, kateri razlogi so vodili k začetku postopka Slovenije proti Evropski komisiji pred Splošnim sodiščem ter vlogo, ki jo je pri tem imela geografska označba. Tekom pisanja smo si zastavili tri raziskovalna vprašanja, na katera smo tekom pisanja poiskali odgovore. Za konec smo strnili tudi odzive na sodbo obeh udeleženih straneh. Pomembno je zavedanje, da teran predstavlja simbol slovenske identitete. Ker podobnih ikon nimamo v izobilju, je pomembno, da smo na njih ponosni in se za njih borimo.
Najdeno v: ključnih besedah
Ključne besede: ničnostna tožba, Splošno sodišče Evropske unije, teran, Evropska unija, vino
Objavljeno: 11.07.2022; Ogledov: 733; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (508,96 KB)

Iskanje izvedeno v 0 sek.
Na vrh