1. Vpeljava MES sistema v podjetje TKI HRASTNIK D.D. ter testiranje MES sistema : magistrska nalogaMatjaž Kovač, 2024, magistrsko delo Opis: V sklopu magistrske naloge sem predstavil sistem za upravljanje s proizvodnjo, ki smo ga začeli uporabljati v podjetju TKI Hrastnik, d. d. V magistrski nalogi sem predstavil celotno testiranje tega sistema. Izvedel sem strukturirane intervjuje z uporabniki tega sistema ter nato intervjuje analiziral in s pomočjo analize potrdil oz. ovrgel hipoteze. Izkazalo se je, da sem pri testiranju naletel na več napak v delovanju. Vse težave so bile odpravljene pred prehodom v produkcijo. Izkazalo se je tudi, da so uporabniki zelo zadovoljni s sistemom za upravljanje proizvodnje. Ključne besede: sistem za upravljanje proizvodnje, digitalizacija, izboljšanje sledljivosti, spletni brskalniki, testiranje, varnost Objavljeno v ReVIS: 28.03.2025; Ogledov: 145; Prenosov: 2
Celotno besedilo (3,25 MB) |
2. Razvoj lastne različice baze podatkov Redis v programskem jeziku Rust : diplomska nalogaRok Zabret, 2025, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi smo raziskali in razvili prilagojeno različico Redis baze podatkov v jeziku Rust, z namenom izboljšanja zmogljivosti, varnosti in upravljanja pomnilnika glede na izvorno različico v jeziku C. Redis, pogosto uporabljen kot predpomnilnik ali baza za obdelavo podatkov v realnem času, je v Rustu pridobil prednosti, kot so varno upravljanje pomnilnika in sočasno izvajanje. Primerjava obeh implementacij je pokazala izboljšano upravljanje pomnilnika in rahlo boljšo zmogljivost pri sočasnih operacijah. Zaključek vključuje predloge za optimizacijo asinhronih operacij, širitev na druge jezike (npr. Python, Java) ter izboljšave skalabilnosti in varnosti. Ključne besede: Redis, Rust, pomnilnik, sočasnost, baza podatkov, varnost, učinkovitost Objavljeno v ReVIS: 25.03.2025; Ogledov: 122; Prenosov: 4
Celotno besedilo (1,31 MB) |
3. |
4. Kakovost in varnost obravnave pacienta s kronično rano v patronažnem zdravstvenem varstvuNuša Kozmus, 2025, ni določena Opis: Teoretična izhodišča: Kakovost in varnost pri zdravstveni obravnavi pacienta v domačem okolju sta v današnjem času sestavni del dela s pacienti. Kronične rane vse bolj predstavljajo tegobo današnjega časa, ki se je pojavila ob vse večjem staranju prebivalstva. Dolgotrajno celjenje kroničnih ran posega v kakovost posameznikovega življenja. Danes so nam na voljo številni pristopi, materiali in sodobne obloge, ki zahtevajo njihovo dobro poznavanje. Obravnava kronične rane na pacientovem domu predstavlja posebne izzive za patronažne medicinske sestre, saj poteka pod drugačnimi pogoji kot v zdravstvenih ustanovah na primarni, sekundarni in terciarni ravni. V veliki meri je pacient pri oskrbi kronične rane odvisen od storitev s strani patronažne medicinske sestre, samooskrbe in pomoči svojcev. Pri strokovni oskrbi kronične rane je zelo pomembno tudi stalno strokovno sodelovanje med člani zdravstvenega tima.
Metode: Uporabili smo kvantitativni raziskovalni pristop z deskriptivno in kavzalno – neeksperimentalno metodo dela. Zbiranje primarnih podatkov je potekalo s tehniko anketiranja med patronažnimi medicinskimi sestrami Slovenije. Ankete so bile poslane preko Patronažne sekcije po elektronski pošti do vseh koordinatorjev Patronažnega varstva in nato ostalim patronažnim sestram v lečečem patronažnem varstvu, katerih se je na sodelovanje v anketi odzvalo (201).
Rezultati: Z raziskavo smo ugotovili, da patronažne medicinske sestre, ki so sodelovale v naši raziskavi pri svojem delu, pri pacientu s kronično rano uporabljajo sodobne obloge za rane. Patronažne medicinske sestre, ko govorimo o sodelovanju z drugimi službami v zdravstvenem sistemu, najpogosteje sodelujejo z ambulanto družinske medicine. Ugotovili smo, da patronažne medicinske sestre ocenjujejo svojo stopnjo strokovnega znanja o pravilni izbiri sodobnih oblog pri celjenju kronične rane kot zelo dobro, na kar ne vplivajo leta delovnih izkušenj v patronažnem zdravstvenem varstvu. Med vsemi oblogami patronažne medicinske sestre, ki so sodelovale v naši raziskavi najpogosteje uporabljajo kontaktne mrežice, medtem ko ocenjujejo, da so alginatne obloge učinkovitejše od teh.
Razprava: Za kakovostno in varno delo v patronažni zdravstveni negi je veliko dejavnikov, ki vplivajo na potek obravnave pacienta s kronično rano. Potrebna je lastna presoja dela, kontinuirano izpopolnjevanje, dobro medsebojno komuniciranje in povezovanje z drugimi strokovnjaki. Sodobne obloge za kronične rane zagotavljajo ustrezne pogoje za učinkovito celjenje kroničnih ran. Z raziskavo smo potrdili, da patronažne medicinske sestre z namenom kakovosti in varnosti obravnave pacienta s kronično rano najpogosteje sodelujejo z ambulanto družinske medicine. Ključne besede: patronažna medicinska sestra, kronična rana, sodobne obloge za celjenje kronične rane, kakovost in varnost. Objavljeno v ReVIS: 05.03.2025; Ogledov: 282; Prenosov: 10
Celotno besedilo (2,26 MB) |
5. Kakovost in varnost zdravstvene obravnave otrok na oddelku za intenzivno terapijoKim Krajnik, 2025, ni določena Opis: Izhodišča: Kakovost in varnost pacientov je stvar vseh zdravstvenih delavcev. Zdravstvene organizacije morajo imeti razvito kulturo varnosti. Danes število sprejemov v enote intenzivne terapije otrok narašča in stopnja umrljivosti pada, zato se fokus ciljev in uspešnosti preusmerja s preživetja na kakovost preživetja. Namen raziskave je bil pridobiti podatke o stanju kakovosti in varnosti ter potrebah po izboljšavah, zlasti pri ravnanju z zdravili. Cilj raziskave je bil predstaviti ukrepe za zagotavljanje varnosti in kakovosti, raziskati, kako medicinske sestre zaznavajo varnost in kakovost na področju zdravil, in ugotoviti možnosti za izboljšave. Na podlagi ugotovitev je bil razvit kontrolni seznam.
Metoda: Izvedli smo deset polstrukturiranih intervjujev z medicinskimi sestrami, zaposlenimi na Oddelku za intenzivno terapijo otrok Pediatrične klinike Ljubljana. Intervju je vseboval pet glavnih vprašanj in nekaj podvprašanj. Intervjuvanje smo izvedli v prostorih Pediatrične klinike in so bili glasovno snemani. Za analizo smo jih dobesedno prepisali in izvedli odprto kodiranje.
Rezultati: V kaotičnem okolju intenzivne terapije otrok, kjer so delovni pogoji pogosto zahtevni in stresni, je število odklonov in napak nizko. To nakazuje, da si osebje aktivno prizadeva za dosledno in skrbno izvajanje svojih nalog. Zavedanje medicinskih sester o pomenu poročanja o odklonih predstavlja ključen dejavnik pri izboljševanju varnosti in kakovosti zdravstvene oskrbe, saj omogoča analizo in odpravljanje morebitnih težav ter povečuje učinkovitost procesov.
Razprava: Enota intenzivne terapije otrok je zelo specifično okolje, kjer je potrebno spodbujanje kulture varnosti, poročanje o odklonih, sprejemanje ukrepov in vpeljevanje izboljšav. Pri tem je pomembno dobro vodstvo, ki vodi in motivira svoje zaposlene. Ključne besede: kakovost, varnost, intenzivna terapija otrok, varnost zdravil, kontrolni seznam. Objavljeno v ReVIS: 26.02.2025; Ogledov: 213; Prenosov: 7
Celotno besedilo (1,92 MB) |
6. Širitev Evropske unije na Zahodni Balkan : varnostni vidikPaulina Ivanova, 2025, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu obravnavam širitev Evropske unije na države Zahodnega Balkana s poudarkom na varnostne izzive, s katerimi se soočajo države v regiji. Kljub intenzivnim pristopnim procesom se zdi, da so države Zahodnega Balkana še vedno daleč od vstopa v EU. Nov zastavljen cilj za širitev je leto 2030, ko bi se moralo države v regiji spodbuditi, da se pripravijo na širitev in odpravijo zastavljene cilje. Regijo še vedno zaznamujejo številne krize in varnostne izzive, ki so nastali po razpadu Jugoslavije. Prvo zastavljeno raziskovalno vprašanje v delu, ki sem si ga zastavila, je: Ali širitev EU na Zahodni Balkan lahko ogrozi varnost v Evropski uniji? Drugo vprašanje pa se glasi: Ali je širitev EU na Zahodni Balkan trajnostna rešitev za varnost v regiji? Glavni cilj magistrskega dela je opredeliti varnostnih izzivov, s katerimi se soočajo države Zahodnega Balkana, ter ugotoviti, kako varnostni izzivi vplivajo na proces pridruževanja regije v Evropsko unijo. Ugotovitve bodo pomagale oceniti potencialne prednosti in slabosti širitvenega procesa v varnostnem kontekstu. Med glavne varnostne grožnje ostajajo: potencial oboroževanja v BiH in Kosovo, polarizacija Severne Makedonija, nacionalizem, radikalizem, ekstremizem, organiziran kriminal, tekmovanje zunanjih akterjev, okoljske grožnje. Ključne besede: EU, Zahodni Balkan, širitev EU, varnost, varnostne grožnje Objavljeno v ReVIS: 26.02.2025; Ogledov: 253; Prenosov: 14
Celotno besedilo (2,35 MB) |
7. DUŠEVNO ZDRAVJE IZVAJALCEV ZDRAVSTVENE NEGE V PSIHIATRIJISašo Šinik, 2024, ni določena Opis: Izhodišča: Duševno zdravje izvajalcev zdravstvene nege je pomembno za nudenje kakovostne, varne in celostne zdravstvene obravnave, dobro počutje pacientov in ostalih zaposlenih v zdravstvenem sistemu. Stres in izgorelost sta dva različna pojava pri izvajalcih zdravstvene nege, a sta povezana in neposredno vplivata na njihovo duševno zdravje.
Metoda: Uporabili smo kvantitativno metodo dela. Vzorec je bil namenski in je vključeval izvajalce zdravstvene nege v psihiatriji (n = 82). Uporabili smo strukturiran vprašalnik, ki smo ga sestavili na podlagi pregleda literature. Raziskavo smo izvedli v septembru 2024.
Rezultati: Izvajalci zdravstvene nege se v povprečju najpogosteje počutijo samozavestni glede svoje sposobnosti za obvladovanje lastnih osebnih težav oz. stresa. Veliko ljudi, ki so del poslovnega življenja izvajalcev zdravstvene nege, zahteva od njih veliko časa in energije, obenem pa sami izvajalci zdravstvene nege priznavajo, da bi se morali več gibati in zdravo prehranjevati. Izvajalci zdravstvene nege pri svojem delu občutijo izgorelost, pri čemer sta prevladujoča segmenta izčrpanost in duševna odtujenost.
Razprava: Izvajalci zdravstvene nege so na svojem delovnem mestu izgoreli in pod stresom, a na podlagi naših rezultatov ne moremo trditi, da je stanje alarmantno. V prihodnje bo potrebna sistematična vključitev vseh zdravstvenih zavodov na primarni, sekundarni in terciarni ravni zdravstvenega varstva na področju duševnega zdravja in psihiatrije. Ključne besede: čustvena obremenjenost, izčrpanost, kakovost, varnost, duševno zdravje. Objavljeno v ReVIS: 22.12.2024; Ogledov: 346; Prenosov: 7
Celotno besedilo (2,14 MB) |
8. |
9. |
10. |