Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Iskanje po repozitoriju
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po

Možnosti:
  Ponastavi


Iskanje brez iskalnega niza vrača največ 100 zadetkov!

1 - 10 / 100
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Pomen medkulturnih kompetenc v poslovanju korporacij
Dolores Jereb, 2024, ni določena

Opis: Globalne korporacije, ki želijo uspešno poslovati na mednarodnem trgu, morajo imeti vodstveni kader, ki je sposoben ne le razumeti in se prilagajati različnim kulturam, temveč tudi učinkovito voditi in motivirati ekipe v teh okoljih. Postavlja se vprašanje, ali podjetja razumejo vpliv medkulturnih razlik in poleg tradicionalnih strokovnih kompetenc prepoznavajo pomen medkulturnih kompetenc pri selekciji in razvoju vodstvenega kadra, ki ga prerazporejajo v druge kulture. Medkulturne kompetence v poslovanju so skupek kognitivnih, afektivnih in vedenjskih veščin, ki prispevajo k učinkoviti in ustrezni poslovni komunikaciji v medkulturnih organizacijah. Pregled izbrane strokovne literature prikazuje pomen kulture in njenih dimenzij ter njeno povezanost s poslovnim svetom. Ugotovitve kažejo, da je poznavanje medkulturnih razlik in sposobnost vodenja v medkulturnem okolju konkurenčna prednost, saj podjetjem omogoča boljše razumevanje potreb in pričakovanj strank, prilagajanje strategij različnim kulturnim okoljem in izboljšanje ugleda ter zaupanja na mednarodnem trgu. Anketiranci v študiji so zaposleni, ki so bili prerazporejeni na vodilne položaje v različnih kulturnih okoljih izbrane korporacije (pravo ime podjetja ni navedeno zaradi etičnosti raziskave) in so v teh raznolikih okoljih živeli in delali več kot tri leta. Empirične ugotovitve kažejo, da so vsi anketiranci potrdili visoko relevantnost medkulturnih kompetenc in poudarili njihovo neposredno povezanost s konkurenčno prednostjo. Individualna raven ozaveščenosti je visoka, za prenos teh znanj in praks na organizacijsko raven korporacije pa bo potrebnega več časa in dodatnih aktivnosti, ki jih predlagajo stroka in vprašani. Omenjena raziskava ponuja dober vpogled v obravnavano temo in je lahko napotenim delavcem v pomoč pri razumevanju pomena medkulturnih razlik, vodstvu pa v razmislek in spodbudo za izboljšanje stanja na tem področju. Kljub temu da je raziskava vezana na konkretno korporacijo, je lahko v pomoč tudi vodstvu in zaposlenim v drugih korporacijah, ki se najverjetneje srečujejo s podobnimi vprašanji pri svojem poslovanju.
Ključne besede: kompetenca, medkulturnost, poslovanje, korporacija, kultura, konkurenčna prednost
Objavljeno v ReVIS: 26.07.2024; Ogledov: 7; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,79 MB)

2.
REVITALIZACIJA URBANEGA OBMOČJA STARE PORODNIŠNICE V POSTOJNI
Tatjana Hvala, 2024, ni določena

Opis: V mestu Postojna je degradirano urbano območje stare porodnišnice, ki je skozi leta izgubilo svojo primarno funkcijo in je v lasti lokalne skupnosti. Ta v preteklosti ni imela jasne celostne strategije in vizije, kako revitalizirati oz. regenerirati ta del mesta. Od leta 2008 dalje so se pričeli poskusi podajanja predlogov o namembnosti prostora in aktivnostih, ki bi se lahko izvajale v tem urbanem območju. Zaznano je bilo pomanjkanje prostora za sodelovanje in srečevanje zainteresiranih posameznikov ter NVO-jev, kar ima za posledico premalo povezano lokalno skupnost in relativno šibko zastopano kreativno kulturno industrijo ter obrt. Ko so s strani Občine Postojna leta 2011 prišli pozitivni odzivi za sodelovanje zainteresirane javnosti, je bil zasnovan začetek procesa implementacije CRIPREDE adaptivnega modela, ki se je v praksi izvedel po korakih skozi vseh predvidenih šest faz. Rezultat tega procesa je predlog strategije, ki pri revitalizaciji območja stare porodnišnice v Postojni ohranja elemente materialne kulturne dediščine in jih razširili na polje nematerialnih vrednosti (upoštevan akumuliran kulturni in socialni kapital območja). V sklopu strategije izpostavi tiste razvojne možnosti urbanega območja, ki bodo pokrile nenaslovljene lokalne potrebe, lokalne skupnosti in civilne družbe ter se opirale na podatke, pridobljene z raziskavo. Oblikovale so se smernice za vključujoč prostor (prostorske in arhitekturne rešitve), ki omogočajo podporo skupnosti pri zadovoljevanju družbenih in hkrati ekonomskih potreb. Pokazal se je najprimernejši upravljavski model za revitalizirano območje, ki omogoča optimalno delovanje stavbe in nudi podporno okolje za vsebine, ki se bodo izvajale. Terensko oz. praktično delo se je izvajalo izjemno dolgo, in sicer v obdobju več kot deset let, vendar v času zaključevanja te magistrske naloge še nismo dočakali končnega cilja – renoviranega in revitaliziranega urbanega območja stare porodnišnice zaradi pomanjkanja potrebnega finančnega vložka, ki ga zahteva tako obsežna investicija. Aplikacija adaptivnega modela CRIPREDE se je v našem primeru izkazala za dovolj fleksibilno metodo, da je dopuščala prilagoditve in je postavljala primeren okvir za delo.
Ključne besede: CRIPREDE adaptivni model, stara porodnišnica Postojna, revitalizacija urbanega prostora, obnova nepremične kulturne dediščine, participacija deležnikov
Objavljeno v ReVIS: 23.07.2024; Ogledov: 83; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (7,44 MB)

3.
4.
Ocenjevanje dobavitelja v sodobni organizaciji : diplomska naloga
Kaja Engel, 2024, diplomsko delo

Ključne besede: ocenjevanje dobavitelja, nabava, organizacija, diplomske naloge
Objavljeno v ReVIS: 22.07.2024; Ogledov: 56; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (723,25 KB)

5.
6.
Optimizacija skladiščnih procesov v organizaciji : diplomska naloga
Luka Mehle, 2024, diplomsko delo

Ključne besede: optimizacija, organizacija, analiza, proizvodnja, naročanje, črtna koda, diplomske naloge
Objavljeno v ReVIS: 22.07.2024; Ogledov: 73; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (1,77 MB)

7.
8.
9.
10.
Iskanje izvedeno v 1.47 sek.
Na vrh