1. |
2. |
3. UPRAVLJANJE S TERJATVAMIKristina Mršić, 2025, ni določena Opis: Upravljanje s terjatvami je pomemben proces, saj terjatve vplivajo na likvidnost in finančno stabilnost podjetja. Namen diplomskega dela je proučiti in raziskati več načinov zavarovanja terjatev in tudi postopkov izterjave dolga, ob postavljeni hipotezi, da podjetja ne obvladujejo svoje terjatve uspešno. Drugi del diplomskega dela zajema analizo dveh podjetij, kjer smo na podlagi izračunanih ključnih kazalnikov in opravljenih intervjujev podjetij primerjali in oblikovali priporočila. Izboljšanje upravljanja s terjatvami podjetju prinese številne prednosti in večjo finančno stabilnost, kar omogoča boljše poslovanje in tudi večjo konkurenčnost na trgu. Ključne besede: plačilna nedisciplina, upravljanje s terjatvami, zavarovanje, izterjava, izvršba Objavljeno v ReVIS: 13.06.2025; Ogledov: 131; Prenosov: 4
Celotno besedilo (1018,85 KB) |
4. KIRURŠKI PRISTOP PRI ZDRAVLJENJU ZAPLETOV DIABETIČNEGA STOPALADavid Detiček, 2025, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Diabetično stopalo je eden izmed najbolj pogostih zapletov sladkorne bolezni in je najpogostejši vzrok za amputacijo. Za zdravljenje diabetičnega stopala izvajajo kirurške posege, s katerimi skušajo preprečiti amputacijo, odstraniti uničene dele stopala in vzpodbuditi celjenje rane. Izvajalci zdravstvene nege imajo pomembno vlogo pri preprečevanju nastanka diabetičnega stopala, zdravljenju diabetičnega stopala in njegovih zapletov. Namen raziskave je proučiti kirurški pristop zdravljenja zapletov diabetičnega stopala in vlogo medicinskih sester pri tej obliki zdravljenja.
Metode: Raziskava je kvantitativna in je temeljila na deskriptivni metodi dela. Podatki za analizo empiričnega dela so bili pridobljeni s tehniko anketiranja, v vzorec so bile vključene srednje in diplomirane medicinske sestre, zaposlene v Splošni bolnišnici Brežice in v Zdravstvenem domu Brežice. V raziskavi smo prejeli 102 v celoti izpolnjena anketna vprašalnika. Podatke, pridobljene z anketnim vprašalnikom, smo obdelali s pomočjo programa Microsoft Excel.
Rezultati: Raziskava je pokazala, da je zdravstveno osebje, ki je bilo vključeno v raziskavo, ustrezno izobraženo glede dejavnikov tveganja za nastanek diabetičnega stopala. 33 % anketirancev je kot najpogostejši dejavnik tveganja za nastanek diabetičnega stopala izbralo neustrezno obutev, neprimerno nego stopal in nevropatije. Večina anketirancev (90 %) pozna dejavnike, ki vplivajo na proces celjenja diabetičnega stopala. Poznajo in vestno opravljajo svojo vlogo pri zdravljenju zapletov diabetičnega stopala in pripravi bolnika z diabetičnim stopalom na kirurški poseg.
Razprava: Najpogostejša dejavnika tveganja za nastanek diabetičnega stopala pri bolniku s sladkorno boleznijo sta periferna senzorično-motorična nevropatija in periferna arterijska bolezen. Pri pripravi bolnika s sladkorno boleznijo na kirurški poseg sta pomembni fizična in psihična priprava. Pri pripravi bolnika na kirurški poseg moramo biti pozorni na to, da ima sladkorno bolezen, zaradi preprečevanja akutnih zapletov, kot je hipoglikemija. Sestre imajo pomembno vlogo pri oskrbi pooperativne rane, pri čemer jim napotke daje zdravnik, ki ga morajo obvestiti in seznaniti o morebitnih zapletih pri celjenju kirurške rane pri sladkornem bolniku. Ključne besede: sladkorna bolezen, zapleti sladkorne bolezni, diabetično stopalo, kirurški pristop. Objavljeno v ReVIS: 02.04.2025; Ogledov: 318; Prenosov: 26
Celotno besedilo (1,10 MB) |
5. ŽIVLJENJSKI STIL ŠTUDENTOV ZDRAVSTVENE NEGELiljana Stojchevska, 2025, diplomsko delo Opis: Izhodišča: Življenjski slog pomembno vpliva na naše zdravje. Vsakodnevne navade in dejanja lahko štejemo pod življenjski slog. Z zdravstveno vzgojo želimo poučiti ljudi za samostojno pravilno in zdravo odločanje o tem, kaj je za njihovo zdravje najboljše. Študenti se pogosto soočijo s stresnimi situacijami, slabo družbo, slabšo prehrano, primanjkuje jim časa za rekreacijo in spanje, kar negativno vpliva na njihovo zdravje. Namen naše raziskave je ugotoviti življenjski slog študentov zdravstvene nege.
Metode: Raziskava je temeljila na kvantitativnem raziskovalnem pristopu. Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Primarne podatke smo pridobili s pomočjo anketnega vprašalnika, sekundarne podatke pa na podlagi sistematičnega pregleda strokovne literature ter spletnih baz, kot so COBISS, CINAHL in drugi. Raziskavo smo izvedli s pomočjo spletne aplikacije 1ka, posredovana je bila študentom vseh letnikov na Fakulteti za zdravstvene vede Univerze v Novem mestu. Zbrane podatke smo računalniško obdelali s programom Microsoft Office Excel, jih grafično prikazali v obliki tabel in grafov ter jih analizirali in ugotovitve zapisali v razpravi in zaključku. V vseh fazah zbiranja in obdelave podatkov smo upoštevali etična načela raziskovanja.
Rezultati: Izsledki iz raziskave so pokazali, da večina študentov stanuje doma pri starših (74 %). Glede prehranskih navad smo ugotovili, da 46 % študentov zaužije vsaj tri obroke dnevno. Večina študentov nima navade dodatno soliti že pripravljene jedi in povprečno dnevno spije dovolj vode. Študenti so premalo aktivni, trajanje telesnih aktivnosti je prekratko. Redki študenti spijo dovolj ur za svoja leta med tednom, vendar nadomestijo pomanjkanje spanca ob koncih tedna. Velika večina študentov ob študiju dela. Ena od pogostih slabih razvad je kajenje. Manj kot polovica študentov navaja, da uživajo alkohol enkrat mesečno. Polovica študentov v raziskavi meni, da živijo zdravo, in polovica, da živijo nezdravo življenje. Rezultati med zdravimi in nezdravimi navadami študentov so si zelo blizu v odstotkih. Študenti menijo, da lahko izboljšajo svoje zdravje z ustrezno prehrano (66 %), telesno aktivnostjo (64 %), spremembo vzorca spanja (30 %) in opustitvijo slabih razvad (30 %).
Razprava: Z raziskavo smo ugotovili, da se študenti prehranjujejo dokaj zdravo in da večina popije dovolj vode čez dan. Z uživanjem vseh obrokov in ustreznimi živili, kot so sadje, zelenjava, proteini bomo zaužili vsa hranila, vitamine in minerale, ki jih naše telo potrebuje. Ugotavljamo, da študenti niso dovolj telesno aktivni in da premalo spijo za svoja leta. Najpogostejša slaba razvada študentov je kajenje. Ključne besede: Življenjski slog, študenti, zdravstvena nega, zdravstvena vzgoja, prehrana, telesna aktivnost, stres. Objavljeno v ReVIS: 07.03.2025; Ogledov: 453; Prenosov: 13
Celotno besedilo (2,07 MB) |
6. Vloga lokalnih oblasti v mednarodnem okolju : magistrsko deloKristina Krkovič, 2024, magistrsko delo Opis: Mednarodno okolje predstavlja kompleksno mrežo odnosov, institucij, pravil in norm, ki urejajo odnose med državami, mesti, nevladnimi organizacijami in drugimi akterji na globalni ravni. V tem kontekstu se mesta vse bolj uveljavljajo kot pomembni akterji, saj se soočajo z globalnimi izzivi, ki zahtevajo sodelovanje preko nacionalnih meja. Mednarodno okolje ponuja mestom platforme in priložnosti za sodelovanje, izmenjavo znanj in vplivanje na globalne agende, hkrati pa postavlja tudi izzive, kot so usklajevanje interesov, kulturne razlike in politične omejitve. Mesta, še posebej večja urbana središča, pa postajajo ključni igralci v mednarodni skupnosti, saj so pogosto prva, ki se soočajo s posledicami globalnih trendov in izzivov. Integracija mest v mednarodno okolje je vse bolj pozitivno sprejeta, saj mednarodna skupnost prepoznava pomen mest kot ključnih akterjev v reševanju globalnih izzivov. Mesta imajo specifične izkušnje in znanje, ki lahko dopolnjujejo državne politike, poleg tega pa so pogosto bolj agilna in inovativna pri uvajanju sprememb. Kljub temu pa mesta še vedno delujejo v okviru nacionalnih držav, kar pomeni, da mora njihova mednarodna dejavnost biti usklajena z državnimi interesi. Mesta, ki uspešno krmarijo v mednarodnem okolju, lahko pridobijo pomembne prednosti, kot so dostop do novih virov, povečanje svoje prepoznavnosti in vpliva ter izboljšanje kakovosti življenja za svoje prebivalce. Ključne besede: diplomacija, paradiplomacija, mednarodni odnosi mest, mednarodne organizacije Objavljeno v ReVIS: 26.02.2025; Ogledov: 404; Prenosov: 16
Celotno besedilo (1,34 MB) |
7. OSKRBA AKTUNE RANEZala Ferkolj, 2025, diplomsko delo Opis: Izhodišče: Akutne rane so posledica operacije ali travme in se običajno celijo v razmeroma kratkem času brez zapletov. Vse akutne rane pa imajo potencial, da postanejo kronične, če je zdravljenje neustrezno. Za učinkovito zdravljenje akutnih ran je ključnega pomena pravilna ocena rane in ustrezna izbira terapevtskih metod. Namen raziskave je preučiti samooceno znanja študentov o obravnavi akutnih ran.
Metode: Raziskava v empiričnem delu temelji na kvantitativni metodi dela. Za zbiranje podatkov je bil uporabljen anketni vprašalnik, ki je vseboval 17 vprašanj. Uporabljena je bila odprtokodna aplikacija www.1ka.si.V raziskavo je bilo vključenih 100 študentov rednega in izrednega programa zdravstvene nege.
Rezultati: Raziskava je pokazala, da študenti zdravstvene nege vsaj enkrat na tri mesece v 85 % obravnavajo akutne rane, in sicer predvsem travmatske rane (89,9 %) in opekline (92,9 %), ter da je njihovo samoocenjeno znanje o oskrbi akutnih ran v 87 % na dobri do odlični ravni. Kljub temu se je pokazala potreba po izboljšanju izobraževanja, zlasti glede pravilne uporabe vodikovega peroksida pri čiščenju ran. Na 5-stopenjski lestvici so anketiranci z oceno 4,6 poudarili pomembnost higiene rok in pravilne tehnike prevezovanja za preprečevanje okužb, kar nakazuje na potrebo po natančnem usposabljanju študentov za zagotavljanje kakovostne zdravstvene nege.
Razprava: Zaključek raziskave poudarja ključno vlogo pravilne oskrbe akutnih ran pri dvigu kakovosti zdravstvene nege. Priporoča se poudarek na natančni higieni rok in pravilni tehniki prevezovanja, saj lahko ti dejavniki bistveno zmanjšajo tveganje za okužbe. Poleg tega je ključnega pomena uporaba ustrezno izbranih materialov za prevezovanje, ki so nelepljivi za rano in omogočajo enostavno aplikacijo ter odstranitev, kar lahko prispeva k hitrejšemu okrevanju pacientov. Ugotovitve raziskave nudijo smernice za izboljšanje prakse oskrbe akutnih ran in jasno opredeljujejo področja, ki zahtevajo nadaljnjo pozornost in izboljšave Ključne besede: akutna rana, sodobne obloge, celjenje rane, oskrba rane Objavljeno v ReVIS: 18.02.2025; Ogledov: 412; Prenosov: 25
Celotno besedilo (1,97 MB) |
8. ETIČNE DIPLEME PRI GENSKEM SPREIMNJANJU ZARODKAMerima Veladžić, 2025, diplomsko delo Opis: Teoretična izhodišča: Genski inženiring omogoča natančno prilagajanje in spreminjanje genov organizmov ter umetno manipulacijo dezoksiribonukleinske kisline (DNA). V biomedicini genski inženiring ponuja možnost radikalne izboljšave za potencialno izboljšanje človeških sposobnosti, vendar obstajajo etični in pravni izzivi. Tehnologija genskega spreminjanja omogoča natančno urejanje DNA in ima sicer veliki terapevtski potencial, še posebej pri zdravljenju dednih bolezni. Obstajajo premisleki o uporabi tehnologije za gensko spreminjanje za preprečevanje dednih bolezni, saj ta tehnologija odpira številna etična vprašanja. Gensko urejanje zarodka predstavlja etični izziv v dveh glavnih vidikih: morebitni uspeh in morebitni neuspeh. Rezultat genskega spreminjanja zarodka je lahko želena sprememba oz. nastane ciljni učinek ali pa pride do neželene reakcije oz. nastane negativen učinek ali mutacija.
Metoda: Raziskava je temeljila na kvantitativnem raziskovalnem pristopu in deskriptivni metodi dela. Uporabili smo kavzalno-neeksperimentalno metodo dela z uporabo anketnega vprašalnika. Raziskovalni vzorec je bil 121 anketirancev (38 moških in 83 žensk). Med celotno raziskavo in obdelavo podatkov so bila upoštevana etična načela raziskovanja.
Rezultati: Iz rezultatov je razvidno, da je večina (60 %) anketirancev že slišala za genski inženiring (gensko spreminjanje ali gensko testiranje), od tega jih je 48 % označilo, da so malo slišali ali brali o genskem spreminjanju, in 17 % jih je označilo, da so o tej temi veliko slišali ali brali. Pri vprašanju, kaj razumejo pod izrazom gensko spreminjanje, so anketiranci velikokrat označili, da je to gen, ki je spremenjen/modificiran/urejen, druga najpogostejša razlaga pa je, da so to geni/celice/DNA, vzeti iz enega organizma in dani v drugega. Na Likertovi lestvici so anketiranci označevali svoje mnenje glede etičnega vidika genskega spreminjanja. Povprečno mnenje anketirancev je bilo, da je spreminjanje zarodkov dopustno, če bi pomagalo pri preprečevanju genskih bolezni (xŻ = 3,8), nedopustno, če gre za izboljšanje sposobnosti (npr. videz ali inteligenca) (xŻ = 2,4), in dopustno v primerih, ko gre za rešitev življenjsko nevarnih stanj (xŻ = 3,7). Mnenje 89 anketirancev je, da so posledice genskega spreminjanja premalo raziskane. 59 anketirancev meni, da je rezultat genskega spreminjanja želena ali ciljna sprememba, medtem ko 62 anketirancev meni, da je to neželena sprememba. V poprečju so anketiranci mnenja, da gensko spreminjanje lahko povzroči socialno neenakost (xŻ = 3,7) in družbene spremembe (xŻ = 3,7) ter da bi gensko spreminjanje zarodkov imelo več koristi kot posledic (xŻ = 3,6).
Razprava: Ugotovili smo, da je večina splošne populacije, ki je bila vključena v raziskavo, vedela oz. imela informacije o tem, kaj je to gensko spreminjanje zarodkov. V nadaljnji izvedbi raziskave smo ugotovili, da so se anketiranci strinjali z genskim urejanjem zarodka v terapevtski namen, na primer za zdravljenje bolezni ali neozdravljivih stanj. Mnenje o genskem urejanju zarodka v namen, da se doseže fizična ali intelektualna izboljšava zarodkov, je dobilo negativen odziv. Mnenje splošne populacije v tem kontekstu je zelo jasno, saj je izraženo strinjanje z genskim inženiringom zarodkov v namen, da se izboljša njihovo zdravstveno stanje, ne pa za fizične izboljšave. Ugotavljamo tudi, da je raziskava pokazala, da gensko spreminjanje lahko povzroči nastanek različnih posledic genskega urejanja zarodkov, ki bi lahko privedle do nastanka socialne neenakosti in družbenih sprememb. Mnenje udeležencev v raziskavi je bilo, da imajo genske spremembe več koristi kot posledic. Ključne besede: genski inženiring, genske spremembe, etične dileme, CRISPR, posledice genskega spreminjanja. Objavljeno v ReVIS: 01.02.2025; Ogledov: 431; Prenosov: 33
Celotno besedilo (2,90 MB) |
9. Vpliv depresije na življenje mladostnikov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa prve bolonjske stopnje Zdravstvena negaKristina Beriša, 2024, diplomsko delo Opis: Namen: depresija je kompleksna duševna motnja, ki pomembno vpliva na posameznikovo doživljanje in delovanje. Pogosto je povezana z negativnimi mislimi, občutkom brezupa in pomanjkanjem energije. Mnogi jo zamenjujejo s prehodno žalostjo, vendar depresija predstavlja daljše obdobje čustvene stiske, ki zahteva posebno pozornost in zdravljenje. Pri mladostnikih je depresija še posebej zaskrbljujoča, saj vpliva na njihov socialni razvoj, šolski uspeh in splošno kakovost življenja. Pravočasno prepoznavanje težav in ustrezna pomoč lahko bistveno izboljšata življenje mladih, saj tako čustvena kot socialna podpora igrata ključno vlogo pri premagovanju depresije. Metodologija: s pomočjo vprašalnikov med dijaki Srednje zdravstvene in kozmetične šole Maribor smo raziskovali njihovo poznavanje depresije, kako jo doživljajo ter kakšen vpliv ima na njihovo vsakdanje življenje. Prav tako smo preverjali, ali mladostniki poiščejo pomoč in kako se spoprijemajo s simptomi depresije. Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da se mladostniki vse pogosteje soočajo s simptomi depresije, ki močno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Najpogosteje depresija vpliva na njihovo socialno življenje, medosebne odnose in šolski uspeh. Večina mladostnikov je poročala, da depresija zmanjša njihovo motivacijo in povečuje občutek osamljenosti. Prav tako so mnogi mladostniki priznali, da zaradi depresije težje vzpostavljajo in ohranjajo odnose z vrstniki. Večina udeležencev raziskave je potrdila, da je pravočasna pomoč in podpora ključnega pomena za izboljšanje njihovega počutja. Diskusija in zaključek: depresija močno vpliva na kakovost življenja mladostnikov. Pravočasna pomoč in ustrezna podpora sta ključnega pomena za boljše soočanje z vsakodnevnimi izzivi. Potrebno je povečati ozaveščenost o depresiji med mladimi in vzpostaviti učinkovite podporne sisteme. Ključne besede: depresija, mladostniki, kakovost življenja, duševno zdravje, socialni odnosi, šolski uspeh Objavljeno v ReVIS: 20.12.2024; Ogledov: 505; Prenosov: 14
Celotno besedilo (1,98 MB) |
10. PSIHIČNA IN FIZIČNA PRIPRAVA PACIENTA S SRČNIM POPUŠČANJEM NA OPERATIVNI POSEGKristina Makovec, 2024, ni določena Opis: Izhodišča: Srčno popuščanje je resno stanje, pri katerem količina krvi, ki jo srce prečrpa na minuto, ne zadošča za zadovoljitev normalnih telesnih potreb po kisiku in hranilih. Cilj perioperativne medicine je zagotoviti najboljšo možno pred-, intra- in pooperativno oskrbo, da bi zadovoljili potrebe pacientov, ki so podvrženi velikemu kirurškemu posegu. Namen raziskave je preučiti znanje zdravstvenih delavcev o srčnem popuščanju, psihični ter fizični pripravi pacienta na operacijo.
Metoda: Za izvedbo raziskave je bila uporabljena kvantitativna metoda dela. Kot instrument smo uporabili anketni vprašalnik. Raziskava je potekala novembra 2023. V raziskavo so bili vključene medicinske sestre Splošne bolnišnice Novo mesto. V raziskavi je sodelovalo 100 anketirancev. Pridobljene podatke smo obdelali s pomočjo Microsoft Excel.
Rezultati: Raziskava je pokazala, da so medicinske sestre dobro seznanjene z diagnozo in s potekom srčnega popuščanja. Zavedajo se, da je delo medicinske seste pri pripravi pacienta na operativni poseg zelo pomembna. Pomembna je tako fizična kot psihična priprava pacienta na operativni poseg, saj je od dobre priprave odvisen tudi izid operativnega posega.
Razprava: Iz raziskave je razvidno, da ima medicinska sestra pomembno vlogo v predoperativni obravnavi pacienta, saj s pacientom preživi veliko časa, vse dokler ta ne zapusti bolnišnice v domačo ali drugo oskrbo. Pri pacientu lahko najhitreje odkrije znake anksioznosti in straha pred operacijo, ki ga lahko s pravilnimi tehnikami uspešno zmanjšata. Prav tako je medicinska sestra pomemben člen fizične priprave pacienta na operacijo. Ključne besede: Srčno popuščanje, pacient, operativni poseg, fizična priprava, psihična priprava. Objavljeno v ReVIS: 18.12.2024; Ogledov: 497; Prenosov: 18
Celotno besedilo (1,74 MB) |