Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Izpis gradiva
A+ | A- | Pomoč | SLO | ENG

Naslov:Pot razvoja domov za starostnike : diplomska naloga
Avtorji:ID Erjavec, Martin (Avtor)
ID Pandiloska Jurak, Alenka (Mentor) Več o mentorju... Novo okno
Datoteke:.pdf RAZ_Erjavec_Martin_i2020.pdf (1,82 MB)
MD5: 03CA26F02A037DECF1095EEEBE185257
 
Jezik:Slovenski jezik
Vrsta gradiva:Diplomsko delo/naloga
Tipologija:2.11 - Diplomsko delo
Organizacija:FUDS - Fakulteta za uporabne družbene študije
Opis:V diplomski nalogi smo podrobneje predstavili vzroke, ki so pripeljali do potreb po ustanovah, kot so zdajšnji domovi za upokojence, in razvoj zdravstvene nege skozi čas. Glavne podatke smo pridobili z izvedbo kvalitativnih intervjujev, ki smo jih opravili z visoko strokovnimi osebami, ki so oziroma še danes profesionalno delujejo v takih ustanovah, s pregledom strokovne literature, kjer so razvidne smernice za prihodnost, in s podrobnim pregledom organizacije dela v Domu upokojencev Kranj, v katerem smo zaposleni kot vodja tehnične enote. Na začetku smo se osredotočili na populacijo ljudi, ki so potrebovali tako socialno ustanovo za svoje lastno preživetje. Nekateri so prišli v ustanovo zgolj spokojno umreti, sicer bi jih našli v kakšnem jarku, zato so se prve takšne ustanove imenovale tudi hiralnice. Kasneje smo opisali, kako se je z razvojem in predvsem zaradi vse večjih zdravstvenih potreb ljudi razvijala tudi zdravstvena nega, ki je danes na zelo visoki oziroma vrhunski ravni. Namen raziskave je predvideti smernice vsebinskega razvoja, kot tudi razvoja zdravstvene nege v domovih za upokojence v obdobju 2020–2030. Na osnovi takih raziskav bi se lahko tudi tehnološko stroka v nekem obdobju pripravila na spremembe, ki jih prinaša razvoj v prihodnosti. Ključnega pomena pri razvoju bo vsekakor Zakon o dolgotrajni oskrbi. Od tega zakona bo odvisno, kako bodo organizacijsko in vsebinsko v prihodnosti videti domovi za upokojence.
Ključne besede:domovi upokojencev, zdravstvena nega, razvoj, kvalitativni intervjuji, dolgotrajna oskrba, diplomske naloge
Kraj izida:Kranj
Kraj izvedbe:Kranj
Založnik:[M. Erjavec]
Leto izida:2020
Leto izvedbe:2020
Št. strani:52 str., [11] str. pril.
PID:20.500.12556/ReVIS-8138 Novo okno
UDK:364
COBISS.SI-ID:56601603 Novo okno
Opomba:Študijski program Socialni management;
Datum objave v ReVIS:13.08.2021
Število ogledov:1424
Število prenosov:66
Metapodatki:XML DC-XML DC-RDF
:
Kopiraj citat
  
Objavi na:Bookmark and Share


Postavite miškin kazalec na naslov za izpis povzetka. Klik na naslov izpiše podrobnosti ali sproži prenos.

Sekundarni jezik

Jezik:Angleški jezik
Opis:This paper presents in detail the reasons for establishment of institutions such as modern retirement homes and the development of health care over time. The main data were obtained through qualitative interviews conducted with highly professional workers who were or still are employed in such institutions, with an overview of academic literature emphasising guidelines for the future and an in-depth overview of work organisation in the Kranj Retirement Home where we act as head of the technical unit. First, we focused on the population who needed such an institution for their own survival. Some people came to the institution to pass away peacefully instead of dying in a ditch; for this reason, these institutions were first called hospices. We go on to describe how overall development and increasing demands for healthcare resulted in the development of healthcare that is today extremely highly developed. The aim of the research is to envisage guidelines of substantive development as well as development of healthcare in retirement homes in the period from 2020 to 2030. With the help of such research, professionals could prepare for changes in technology that will be a result of development in the future. When it comes to development, the Long-Term Care Act will play a very significant role. This Act will determine the organisation structure and the performed activities in retirement homes in the future.


Nazaj