Repozitorij samostojnih visokošolskih in višješolskih izobraževalnih organizacij

Statistika ReVIS
A+ | A- | SLO | ENG


Največkrat prenešene datoteke tedna (zadnjih 7 dni).

1.
Uporaba umetne inteligence v sodstvu
Saira Emrić, 2025

Opis: Umetna inteligenca se širi na vse sfere našega življenja in tudi sodstvo pri tem ni izjema. Njena implementacija na tem občutljivem in kompleksnem področju predstavlja izziv, saj lahko nepravilna uporaba umetnointeligenčnih sistemov hitro privede do kršitev temeljnih človekovih pravic in vpliva na pravno varnost posameznikov. Zato je ključno, da se pri implementaciji umetne inteligence v sodstvu skrbno preučijo vsa morebitna tveganja in jih z ustreznimi pravnimi okviri čim bolj omejimo in nadzorujemo. Praktična uporaba umetne inteligence v sodstvu že zdaj razkriva tako izzive kot tudi številne priložnosti za učinkovitejše delovanje sodnega sistema. Nekatere države so umetni inteligenci bolj naklonjene in jo hitreje vključujejo v svoje sodne procese, medtem ko druge pristopajo k njeni uporabi bolj pazljivo in zadržano. Tudi v Sloveniji sodstvo postopoma uvaja tehnološke rešitve, ki temeljijo na umetni inteligenci. Pomemben vidik uporabe umetne inteligence v sodstvu predstavlja njen vpliv na vlogo sodnika in celoten proces sodniškega odločanja. Magistrsko delo celovito analizira različne možnosti implementacije umetne inteligence v sodnih postopkih ter preučuje rešitve, ki bi lahko prispevale k večji učinkovitosti in boljši dostopnosti sodstva. Ob tem pa izpostavlja zahtevo po zaščiti sodstva, zaposlenih in posameznikov pred morebitnimi tveganji, zlorabami in kršitvami njihovih pravic. Le skrbno zasnovan razvoj umetne inteligence v sodstvu lahko zagotovi ravnovesje med tehnološkim napredkom in varstvom človekovih pravic.
Ključne besede: umetna inteligenca, sodstvo, visoko tvegani sistemi, neodvisnost, nepristranskost
Objavljeno: 26.06.2025; Ogledov: 78; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (1,18 MB)
Prenosov v tednu: 10

2.
Strokovna in etična integriteta policijskih managerjev
Zlatko Dolić, 2013

Ključne besede: etika, morala, integriteta, policijski manager, policija, policijsko delo
Objavljeno: 07.08.2018; Ogledov: 5794; Prenosov: 3120
.pdf Celotno besedilo (1,32 MB)
Prenosov v tednu: 10

3.
Analiza skupnosti na družbenem omrežju igralcev in filmov
Simon Retelj, 2016

Opis: Z razvojem spleta je znanost analize omrežja dosegla zlato dobo, saj imamo na razpolago neomejeno število enostavno dostopnih podatkov. S popularnostjo in razvojem družbenih omrežij pa je prišla v ospredje tudi analiza družbenih omrežij. Cilj te diplomske naloge je ustvariti omrežje filmov in omrežje igralcev, katerih podatke bomo pridobili iz podatkovne baze spletne strani IMDb. To nam bo omogočila knjižnica IMDb.Py programskega jezika Python, v katerem bo potekala tudi nadaljnja analiza obeh omrežij. Nad omrežjema bomo pognali štiri najbolj popularne mere centralnosti, in sicer Degree, Closeness, Betweenness in Eigenvector. Te bomo med seboj primerjali in poskušali odkriti, ali med njimi obstaja kakšna povezava. Prav tako bomo preverili, ali obstaja kakšna povezava med omrežjema glede centralnosti. V omrežjih bomo poskušali odkriti skupnosti; to bomo storili z algoritmoma Louvain in CNM. Iz pridobljenih skupnosti bomo skušali ugotoviti razlike med njimi na podlagi podatkov, ki so nam na voljo.
Ključne besede: podatki, analiza družbenih omrežij, centranost, skupnosti, Python, Louvain, CNM, IMDb
Objavljeno: 22.08.2018; Ogledov: 3575; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)
Prenosov v tednu: 7

4.
Motivacija zaposlenih v panogi turizem
Eva Pečnik, 2025

Opis: Vsak posameznik motivacijo doživlja na svojevrsten način. Življenje je danes vedno bolj stresno, postavlja nas pred takšne in drugačne izzive in od nas je odvisno, kako se bomo s temi izzivi spopadli. Motivacija nam dá zagon, da se lažje spopadamo z izzivi življenja, in nas usmerja na življenjsko pot, po kateri želimo iti. Motivacija na delovnem mestu igra eno od ključnih vlog, saj je zaslužna za uspehe tako zaposlenega kot tudi celotne organizacije. Tema diplomskega dela je motivacija zaposlenih v panogi turizem. Širše predstavimo delovanje motivacije posameznika v panogi turizem, na kratko v uvodu predstavimo panogo in izzive, s katerimi so se spopadali v času pandemije, in hkrati predstavimo mehanizme oziroma dejavnike, ki vplivajo na motivacijo. S pomočjo anketnega vprašalnika na osnovi odgovorov zaposlenih, ki delujejo v panogi turizem, ugotavljamo, kaj zaposlene v omenjeni panogi najbolj motivira, kako različni dejavniki vplivajo nanje in kako zadovoljni so pri svojem delu.
Ključne besede: motivacija, zaposleni, turizem, motivacijske teorije, zadovoljstvo zaposlenih
Objavljeno: 13.06.2025; Ogledov: 148; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)
Prenosov v tednu: 6

5.
Računovodske informacije pod drobnogledom - uporaba Benfordovega zakona za odkrivanje prevar v računovodskih izkazih
Urška Ambrožič, 2025

Opis: Za vse odločitve v podjetju je treba ne glede na to, ali zadevajo notranje ali zunanje uporabnike, pripraviti najrazličnejše informacije, ki pa jih lahko pripravi le računovodstvo podjetja. Računovodstvo mora zagotoviti celovito informiranje o spremembah in stanjih gospodarskih kategorij nekega poslovnega sistema, saj je pomemben del informacijske dejavnosti, vendar pa je oblikovanje in posredovanje računovodskih informacij možno le, če se zagotovi zbiranje in posredovanje bistvenih podatkov za njihovo oblikovanje. Računovodski izkazi so tako temeljno dokazilo o premoženjsko-finančnem poslovanju ter o poslovni uspešnosti podjetja. Z analiziranjem bilančnih podatkov lahko odkrivamo pomanjkljivosti v učinkovitosti in uspešnosti poslovanja ter v stanjih in spremembah sredstev in virov, s čimer se tudi povečajo možnosti za boljše sprejemanje poslovnih odločitev, posledično pa so tudi podjetja uspešnejša in bolj zdrava. Kljub temu pa predvsem zaradi ustvarjanja lažnega videza finančnega zdravja podjetja prihaja do namerne manipulacije z računovodskimi izkazi, kar pa v nadaljevanju vodi do računovodskih prevar. Računovodske prevare predstavljajo sicer le 10 % odkritih primerov poslovnih prevar, vendar so najdražja vrsta kaznivega dejanja. Prav zaradi tega je preiskovanje gospodarske kriminalitete že vrsto let prednostna naloga tudi slovenske policije. Pri analiziranju nenavadnih podatkov revizorji po vsem svetu vsakodnevno uporabljajo tudi Benfordov zakon, ki je uporaben predvsem za zaznavanje prevar in prirejanja podatkov, kar na primeru podjetij prikažemo tudi v magistrskem delu.
Ključne besede: računovodstvo, poslovne prevare, kreativno računovodstvo, forenzično računovodstvo, Benfordov zakon.
Objavljeno: 24.04.2025; Ogledov: 251; Prenosov: 20
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)
Prenosov v tednu: 6

6.
7.
Finančni mehanizem EGP in norveški finančni mehanizem v Sloveniji
Silvija Jakopovič, 2016

Opis: Države donatorice - Islandija, Liechtenstein in Norveška - s finančnimi sredstvi prispevajo k redukciji razlik med državami upravičenkami, vključenimi v Evropski gospodarski prostor. Slovenija je bila do sredstev iz Finančnega mehanizma EGP in Norveškega finančnega mehanizma upravičena v programskem obdobju 2004-2009 in v programskem obdobju 2009-2014; slednji se trenutno še izvaja. V programskem obdobju 2004-2009 je bilo Sloveniji skupno dodeljenih 18,594 milijona EUR bruto sredstev iz navedenih mehanizmov. Pri črpanju sredstev je bila naša država zelo uspešna, saj ji je bilo izplačanih več kot 93 % vseh dodeljenih sredstev, kar jo uvršča na peto mesto med petnajstimi državami, ki so bile upravičene do navedenih sredstev. Za tekoče programsko obdobje 2009-2014, ki se v načinu izvajanja bistveno razlikuje od predhodnega sistema, je Sloveniji na voljo 26,9 milijona EUR bruto sredstev za izvajanje programov, ki imajo različne prioritetne vsebine. Ker je eden od dveh ključnih ciljev finančnih mehanizmov krepitev bilateralnih odnosov med državami udeleženkami, je Slovenija del dodeljenih sredstev namenila za njihovo krepitev; ta so signifikantno pripomogla h krepitvi odnosov med Slovenijo in državami donatoricami. Sredstva finančnih mehanizmov pomenijo pomemben vir financiranja projektov iz različnih področij, saj so na voljo za različna vsebinska področja in organizacije z različnim pravnim statusom.
Ključne besede: finančni mehanizmi, Evropski gospodarski prostor, Norveški finančni mehanizmi, bilateralni odnosi, Slovenija, Evropska unija, magistrske naloge
Objavljeno: 22.08.2017; Ogledov: 5171; Prenosov: 209
.pdf Celotno besedilo (943,15 KB)
Prenosov v tednu: 6

8.
Oaza zdravja
Iva Berendijaš, 2023

Ključne besede: diplomske naloge, biofilija, biofilno notranje oblikovanje, krajinsko oblikovanje, zdravljenje z naravo
Objavljeno: 30.07.2023; Ogledov: 1077; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (31,66 MB)
Prenosov v tednu: 5

9.
10.
VLOGA MEDICINSKE SESTRE PRI OBVLADOVANJU NOSEČNIŠKE SLADKORNE BOLEZNI
Kristina Volčanjšek, 2024

Opis: Izhodišča: V diplomski nalogi smo predstavili nosečniško sladkorno bolezen, ki se pojavi med nosečnostjo in je značilna pri pacientkah, ki prej niso imele sladkorne bolezni. Po porodu nosečniška sladkorna bolezen običajno izgine, vendar imajo pacientke, ki so jo imele, večje tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2 pozneje v življenju. Zdravljenje nosečniške sladkorne bolezni vključuje spremembe v prehrani, telesno aktivnost in v nekaterih primerih tudi zdravljenje z inzulinom ali drugimi zdravili. Vloga medicinskih sester je izobraževanje nosečnice o obvladovanju krvnega sladkorja, spremljanje njenega zdravstvenega stanja ter zagotavljanje podpore pri prilagajanju prehrane in življenjskega sloga za zdrav potek nosečnosti. Metoda: Uporabljena je bila deskriptivna metoda dela v kvalitativni raziskavi. Primarni podatki za analizo so bili pridobljeni s tehniko intervjuvanja. Vzorec je bil namenski in je vključeval diplomirane medicinske sestre, ki se pri svojem delu srečujejo z nosečniško sladkorno boleznijo in imajo kot več kot deset let delovnih izkušenj na različnih deloviščih. Rezultati: V raziskavi je sodelovalo šest medicinskih sester, ki delajo dnevno s pacienti, ki imajo sladkorno bolezen. Ugotovili smo, da medicinske sestre zelo dobro poznajo svojo vlogo pri obvladovanju nosečniške bolezni in znajo prepoznati zaplete. Razprava: V raziskavi smo ugotovili, da imajo diplomirane medicinske sestre ključno vlogo pri obravnavi nosečniške sladkorne bolezni. Skrbijo za spremljanje krvnega sladkorja, izobražujejo nosečnice o bolezni, prehrani in načinu življenja ter nudijo podporo pri terapijah. Pomembno vplivajo na prepoznavanje in preprečevanje zapletov, hkrati pa spodbujajo nosečnice k sprejemanju zdravih življenjskih sprememb za celo življenje. Imajo dovolj znanja, da pomagajo nosečnicam.
Ključne besede: nosečniška sladkorna bolezen, inzulin, avtoimunska bolezen, trebušna slinavka
Objavljeno: 08.12.2024; Ogledov: 528; Prenosov: 72
.pdf Celotno besedilo (828,73 KB)
Prenosov v tednu: 5